API loni v programech OP PIK zadministrovala téměř 11,5 miliard korun, o 30 % více než loni

21.01.2021 7:34 | Zprávy

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), v roce 2020 zadministrovala přes 3,5 tisíce žádostí o platbu za téměř 11,5 miliard korun. Ve srovnání s loňským rokem je to skoro o třetinu více.

API loni v programech OP PIK zadministrovala téměř 11,5 miliard korun, o 30 % více než loni
Foto: API
Popisek: Agentura pro podnikání a inovace, logo.

Největší objem dotační podpory z OP PIK čerpali podnikatelé v programech Úspory energie, Aplikace a Inovace. Letošní novinkou bylo vyhlášení dvou výzev zaměřených na podporu boje proti koronaviru – Technologie Covid-19 a Inovační vouchery Covid-19. Nové výzvy nabídly také programy Vysokorychlostní internet, Úspory energie a Proof of Concept.

API administruje 21 dotačních programů OP PIK a jejím hlavním úkolem je pomáhat žadatelům s přípravou žádostí o dotace a s administrací schválených projektů. V roce 2020 zadministrovala přes pět tisíc žádostí o dotace (o třetinu více než loni) a přes 3,5 tisíce žádostí o platbu (o čtvrtinu více než loni) u schválených dotačních projektů. „V letošním roce jsme se snažili zazávazkovat maximální objem finančních prostředků v závěrečné fázi programového období OP PIK 2014-2020. Nárůst objemu zadministrovaných dotačních prostředků v žádostech o platbu ukazuje také na její rostoucí průměrnou výši. Náš cíl, administraci žádostí o platbu v celkovém objemu 10 miliard, který jsme si loni stanovili, jsme tak ještě o 1,5 miliardy překročili,“ komentuje úspěšně splněný cíl Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace a doplňuje: „Zároveň s blížícím se koncem operačního programu narůstá počet ukončovaných etap u podpořených projektů. OP PIK vstoupil v loňském roce do své závěrečné fáze, ale administrace projektů v něm bude pokračovat až do konce roku 2023. Kromě toho se už připravujeme na start nového Operačního programu Technologie a Aplikace pro Konkurenceschopnost (OP TAK) 2021-2027.“

V roce 2020 podnikatelé čerpali největší objem dotační podpory v programu Úspory energie, a to 2,6 miliard korun.  Druhý největší obnos, téměř 2,2 miliardy, čerpali v programu Aplikace, který podporuje projekty průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje. Na třetím místě je program Inovace, který českým firmám poskytl finanční podporu v celkovém objemu téměř 1,5 miliardy korun na produktovou, procesní, organizační a marketingovou inovaci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Čtyřprocentní nárůst spotřeby vlivem klimatizací

14:01 ČEZ: Čtyřprocentní nárůst spotřeby vlivem klimatizací

Číslo týdne