„Rak mramorovaný, stejně jako další druhy amerických raků, znamená ohrožení pro naše domácí raky – tedy raka kamenáče a raka říčního. Američtí raci totiž přenášejí takzvaný račí mor – plísňové onemocnění, které je pro naše domácí druhy raků smrtelné. Klíčové proto je, aby se do volné přírody vůbec nedostali [1],“ vysvětluje Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Přesto někdo tohoto raka vypustil do jedné z tůněk na Radovesické výsypce, kde byl v září nalezen při průzkumu prováděném Českou zemědělskou univerzitou. V říjnu odchytili další jedince i pracovníci AOPK ČR. Rakům se zde zjevně daří, největší měřil 12 cm, v příbřežním bahně byli nalezeni i malí ráčci. Lokalita nálezu se nachází nedaleko od prvního ohlášeného výskytu raka mramorovaného u nás v roce 2016. Proto se od té doby monitorují i okolní vodní plochy. V původním místě rak mramorovaný od roku 2016 nalezen nebyl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva