„Dřevěné pelety nejsou žádným magickým řešením pro výrobu energie a tepla bez emisí. A to přesto, že EU a mnoho národních států ve velkém dotují jejich využívání,“ říká předseda EASAC panelu pro životní prostředí Lars Walloe. Dřevěné pelety (granule) se vyrábějí lisováním dřevěných pilin a hoblin jako vedlejší produkt při zpracování dřeva a byly dosud povážovány za ekologické palivo.
Více škody než užitku
„Poslouchejte vědu“ je známé heslo hnutí Fridays For Future. EASAC nyní poukazuje na další nesoulad mezi vědou a praktickou politikou, a to konkrétně v oblasti lesní bioenergie.
Ředitel EASAC Michael Norton programu pro životní prostředí říká: „Výrobu energie založenou na uhlí a fosilních palivech nelze zastavit hned. Ale opakovaně poukazujeme na to, že masivní nahrazování uhlí lesní biomasou povede k urychlování změny klimatu a k překročení cílů Pařížské klimatické dohody. Důvod je jednoduchý – když se pokácí les a je využit jako bioenergie, uhlík z této biomasy se dostane do ovzduší velmi rychle, ovšem novými stromy nebude reabsorbován po několik dalších desetiletí. To se neslučuje se snahou o rychlé řešení klimatické krize.“ Pravidla nastavená v nové Směrnici EU ke zdrojům obnovitelné energie způsobí více škody než užitku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva