Akademie věd: S novou diagnostickou metodou poruch srdce přišli vědci z Brna

12.08.2018 15:08 | Zprávy

Nová technologie vysokofrekvenčního EKG umožňuje přesněji stanovit léčbu pro konkrétního pacienta se selhávajícím srdcem, a tím výrazně prodloužit délku jeho života. Za objevem stojí hlavně brněnští vědci a lékaři, kterým se nyní podařilo získat americký patent.

Akademie věd: S novou diagnostickou metodou poruch srdce přišli vědci z Brna
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Na vývoji technologie spolupracovali vědci z brněnského Ústavu přístrojové techniky AV ČR, Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny a firma M&I Praha. Díky lepší diagnostice lze určit elektrickou aktivaci srdečních komor a s přesností na jednotky milisekund měřit jejich vzájemné zpoždění. Vědci své objevy představili v květnovém vydání prestižního amerického časopisu Circulation: Arrhytmia and Electrophysiology.

Vysokofrekvenční EKG

„U zdravého srdce se obě komory aktivují současně, tedy synchronně. U nemocného, například po rozsáhlém infarktu, může docházet ke zpoždění aktivace levé komory (komorová dyssynchronie), výkon srdce se snižuje a srdeční choroba se zhoršuje. Existuje sice efektivní léčba komorové dyssynchronie pomocí speciálního kardiostimulátoru, ale ta nefunguje u každého,“ vysvětluje vedoucí týmu Pavel Jurák, který na Ústavu přístrojové techniky AV ČR řídí laboratoř medicínských signálů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Čtrnást jeskyní ČR cílí na rodiny s dětmi

22:03 Správa jeskyní: Čtrnást jeskyní ČR cílí na rodiny s dětmi

Jeskyně se připojují k turistickým objektům, které cílí na rodiny s dětmi a od prázdnin zavádí rodin…