Arnika: Testy odhalily škodlivé látky ve sportovním vybavení

19.01.2021 15:16 | Zprávy

Čtvrtina otestovaného zboží, zakoupeného na evropském trhu, obsahovala toxické látky (1) podléhající přísné evropské regulaci. Mezi nimi se objevily dokonce zakázané ftaláty (2). Žádný z prodejců však nebyl schopen na dotaz ohledně obsahu testovaných látek odpovědět správně. Buď svou zákonnou povinnost nesplnili vůbec, nebo se spoléhali na chybné informace od výrobců (3).

Arnika: Testy odhalily škodlivé látky ve sportovním vybavení
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

“Dodržujte několik jednoduchých rad. Před nákupem oskenujte čárový kód výrobku aplikací Scan4chem (4), která vás o obsahu rizikových látek ihned informuje. Hledejte také ekologické certifikáty. Hlavně nekupujte zapáchající výrobky, vybavení z měkkého plastu, především z PVC, nebo nejlevnější zboží z černého plastu,” radí Karolína Brabcová ze spolku Arnika, který se na testech podílel.

Stáhněte si Scan4Chem z Google Play (ZDE) nebo App Store (ZDE) zcela zdarma.

Mezi testovanými předměty byly gymnastické míče, podložky na jógu, činky, švihadla, pomůcky na plavání, lahve s vodou nebo boty zakoupené ve 13 evropských zemích (4). Na tzv. látky vzbuzující mimořádné obavy (SVHC), jako jsou ftaláty (5), zpomalovače hoření (6), těžké kovy (7) nebo alkylfenoly (8), bylo v německé akreditované laboratoři analyzováno 82 vzorků.

Nebezpečné látky testy objevily v 10 produktech z 82. V 7 výrobcích se našly změkčovače DEHP a DIBP, které jsou od loňského roku v Evropské unii zakázané, protože u lidí narušují hormonální a reprodukční systém. Zboží s obsahem těchto látek nad 0,1 % hmotnosti se přitom nesmí od července 2020 prodávat. Prodejci ale mohou doprodat své zásoby. Jeden výrobek zakoupený ve Francii obsahoval chlorované parafíny s krátkým řetězcem (9) v koncentraci 2,6 % hmotnosti. Tato látka je při tom celosvětově zakázána v koncentraci už od 0,15 % kvůli její škodlivosti pro životní prostředí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Na kolik je pro vás téma bezpečnosti prioritou?

Jak byste k zajištění naší obrany a bezpečnosti přistupovali vy? Chápu dobře, že nejste pro navyšování výdajů na naši obranu? A jak se stavíte k pomoci Ukrajině a díváte se na to, kolik Ukrajinců tu je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NKÚ: Prostředky „Modernizačního fondu“ na podporu OZE směřují výhradně do fotovoltaických elektráren

22:14 NKÚ: Prostředky „Modernizačního fondu“ na podporu OZE směřují výhradně do fotovoltaických elektráren

Vláda ČR v roce 2024 rozhodla, že do roku 2030 bude 30 % spotřebované energie pocházet z obnovitelný…