Arnika: Testy odhalily škodlivé látky ve sportovním vybavení

19.01.2021 15:16

Čtvrtina otestovaného zboží, zakoupeného na evropském trhu, obsahovala toxické látky (1) podléhající přísné evropské regulaci. Mezi nimi se objevily dokonce zakázané ftaláty (2). Žádný z prodejců však nebyl schopen na dotaz ohledně obsahu testovaných látek odpovědět správně. Buď svou zákonnou povinnost nesplnili vůbec, nebo se spoléhali na chybné informace od výrobců (3).

Arnika: Testy odhalily škodlivé látky ve sportovním vybavení
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika
reklama

“Dodržujte několik jednoduchých rad. Před nákupem oskenujte čárový kód výrobku aplikací Scan4chem (4), která vás o obsahu rizikových látek ihned informuje. Hledejte také ekologické certifikáty. Hlavně nekupujte zapáchající výrobky, vybavení z měkkého plastu, především z PVC, nebo nejlevnější zboží z černého plastu,” radí Karolína Brabcová ze spolku Arnika, který se na testech podílel.

Stáhněte si Scan4Chem z Google Play (ZDE) nebo App Store (ZDE) zcela zdarma.

Mezi testovanými předměty byly gymnastické míče, podložky na jógu, činky, švihadla, pomůcky na plavání, lahve s vodou nebo boty zakoupené ve 13 evropských zemích (4). Na tzv. látky vzbuzující mimořádné obavy (SVHC), jako jsou ftaláty (5), zpomalovače hoření (6), těžké kovy (7) nebo alkylfenoly (8), bylo v německé akreditované laboratoři analyzováno 82 vzorků.

Nebezpečné látky testy objevily v 10 produktech z 82. V 7 výrobcích se našly změkčovače DEHP a DIBP, které jsou od loňského roku v Evropské unii zakázané, protože u lidí narušují hormonální a reprodukční systém. Zboží s obsahem těchto látek nad 0,1 % hmotnosti se přitom nesmí od července 2020 prodávat. Prodejci ale mohou doprodat své zásoby. Jeden výrobek zakoupený ve Francii obsahoval chlorované parafíny s krátkým řetězcem (9) v koncentraci 2,6 % hmotnosti. Tato látka je při tom celosvětově zakázána v koncentraci už od 0,15 % kvůli její škodlivosti pro životní prostředí.

Z České republiky pocházelo 8 vzorků zakoupených v řetězcích Decathlon, Intersport a Sportisimo. Overball ze sortimentu řetězce Sportisimo obsahoval nadlimitní množství zakázaného ftalátu DIBP, který prodejce nechává vyrábět u čínského dodavatele. Jogamatka RAVI od firmy LOAP obsahovala nepatrně nadlimitní množství alergenu ADCA používaného v pěnových hmotách. Firma LOAP požádala po oznámení výsledků analýz dodavatele, aby tuto skutečnost vysvětlil a soustředil se na zajištění lepší kvality materiálu. V dalších 6 výrobcích zakoupených na českém trhu se škodlivé látky nenašly.

Prodejcům byl zaslán dotaz na obsah toxických látek ve všech produktech v souladu s evropským nařízením REACH. Odpovělo jen 44 % z nich a navíc chybně, že ve výrobcích žádné takové látky nejsou. Je však otázkou, na kolik je to jejich vina.

Evropští dodavatelé včetně českých firem se snaží toxickým látkám vyhýbat, jejich možnosti jsou však limitované. Na testování jednotlivého zboží nemají dostatečné kapacity, proto se spoléhají jen na informace od výrobců, kteří je neposkytují vůbec, nebo jsou často chybné. Prodejci tak nemohou splňovat své zákonné povinnosti. Menší firmy navíc na rozdíl od globálních společností nemají dostatečné páky na to, aby jimi mohly tlačit na výrobce mimo evropský trh, předně ty, kteří sídlí v Číně a dalších asijských zemích.

Řešením je SVHC ve spotřebním zboží urychleně zakázat, a to ideálně po celých skupinách látek s podobnou chemickou strukturou a toxicitou a všude, kde není jejich použití ospravedlnitelné z hlediska ochrany zdraví a bezpečnosti. Tyto látky se totiž ocitly na kandidátní listině chemické legislativy REACH právě proto, že u nich byly jednoznačně prokázány škodlivé účinky na zdraví. Bohužel proces zakazování těchto látek ve spotřebním zboží je příliš pomalý, např. zakázat 4 nejnebezpečnější ftaláty (ZDE) trvalo nekonečných 20 let. Evropská komise se zavázala tento proces značně urychlit v rámci Green Deal. Doufejme, že se jí to bude dařit.

Skenuj kódy, hledej jedy!

tabulka

Výsledky testů: neprodejné zboží na trzích EU nebo zboží, podléhající povinnosti poskytovat informace o SVHC podle nařízení REACH:

tabulka

Poznámky:
1) Databáze SVHC látek na webu, poskytuje základní informace o toxicitě, aplikaci ve výrobcích, materiálech a výrobních procesech ZDE
2) Evropská unie od začátku července ještě více omezila ftaláty (ZDE)
3) Pokud podle evropské legislativy o omezení chemických látek REACH zboží obsahuje SVHC v koncentraci nad 0,1 % hmotnosti, výrobce nebo prodejce je povinen tuto informaci poskytnout na žádost spotřebiteli.
3) Více o Scan4Chem ZDE
4) Více o projektu AskREACH ZDE
5) Více o ftalátech ZDE
6) Více o bromovaných zpomalovačích ZDE
7) Více o olovu ZDE nebo o kadmiu ZDE
8) Více o alkylfenolech ZDE
9) Více o chlorovaných parafínech ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: Vláda schválila zřízení Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci

22:54 Ministerstvo obrany: Vláda schválila zřízení Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci

Vláda České republiky schválila záměr ministra obrany Lubomíra Metnara zřídit Agenturu pro mezivládn…