Asociace živnostníků: Další bariéra vůči Číně prolomena

18.09.2015 8:31

Vysoká škola finanční správní (VŠFS) za aktivní podpory Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) přijímá první ucelenou skupinu čínských studentů v historii ČR. Do anglicky vyučovaného bakalářského studijního oboru Business Management and Corporate Finance dnes nastupuje 25 čínských studentů. Součástí studia bude i účast na česko-čínských studentských spin-off projektech, které připravuje AMSP ČR.

Asociace živnostníků: Další bariéra vůči Číně prolomena
Foto: amsp.cz
Popisek: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
reklama

Příprava akreditovaného studijního program zaměřeného na řízení podniků trvala téměř dva roky a byla spojena s několika návštěvami partnerských univerzit v Číně. Do vzdělávacího projektu, který vznikal s účastí AMSP ČR, jsou zapojeny vedle VŠFS, která je členem asociace, také Changchun University of Finance and Economics (provincie Jilin, Čína) a City University of Seattle (Seattle, USA). Studium bude probíhat ve třech fázích: studenti absolvují jeden rok přípravného studia v Číně, poté stráví tři roky v České republice, kde na VŠFS získají souběžně tituly Bc. a BSBA v programu Joint Degree. Závěrečné dva roky budou studovat v USA a získají titul MBA. V průběh celého studia budou čínští studenti zapojeni do podnikatelských projektů, které budou zaměřeny podporu inovací, exportů a investic v malých a středních firmách. Cena školného se pro čínské studenty pohybuje okolo 100 000 Kč ročně.

„Naším dlouhodobým cílem je být mezinárodní univerzitou. Už dnes je na naší škole každý čtvrtý student ze zahraničí. V budoucnosti očekáváme příjezd dalších čínských studentů, a proto pro ně na Žižkově dokonce stavíme Small Chinatown,“ říká rektorka VŠFS Bohuslava Šenkýřová.

V budoucnosti škola celkem očekává okolo stovky čínských studentů ročně, a to přesto, že v současnosti v České republice studuje pouze okolo dvou set čínských studentů.

„Je to důsledek malé ochoty českých univerzit akceptovat nové podněty, politických překážek v podobě ztížené možnosti získat české studijní vízum, i toho, že žádná z českých univerzit se neumísťuje v žebříčcích nejlepších světových univerzit,“ dodává dále rektorka VŠFS a doplňuje: „Ve světě studuje okolo 460 tisíc studentů z Číny a v Holandsku, které je srovnatelné s Českou republikou, jich je okolo šesti tisíc. Čínští studenti navíc patří na zahraničních univerzitách k nejúspěšnějším studentům pro svoji motivaci a píli.“

Karel Havlíček, předseda AMSP ČR, který se současně jako děkan VŠFS projektu dlouhodobě věnuje, doplňuje: „Čínští studenti mají o studium u nás velký zájem. Nejenže je to pro ně levnější než v západní Evropě, ale vysoce respektují i náš vzdělávací systém. Stát musí ale rychle přehodnotit komplikovaný vízový režim a musí začít být aktivní i na marketingové úrovni v jednotlivých čínských regionech. Stejně tak vysoké školy by si měly přestat stěžovat na nedostatek financí a měly by vytvořit kvalitní anglické studijní obory a zahájit akviziční aktivity v Číně,“ uzavírá Karel Havlíček a dodává, že vznik mezinárodních studentských projektů vytváří přirozený základ pro budoucí vzájemné obchodování i investice.

Z analýzy AMSP ČR a VŠFS:

Počet čínských studentů, studujících v zahraničí: 459 800 (z toho 70% na VŠ, 30% na SŠ).

Trend čínských studentů na zahraničních VŠ a SŠ: od roku 2010 vzrostl z 20% na 30% počet středoškoláků.

Meziroční růst počtu čínských studentů v zahraničí (VŠ i SŠ): 11,1 %.

Nejvyšší počet čínských zahraničních studentů: USA (274 439), Velká Británie (87 895, Austrálie, Kanada, Francie, Japonsko.

Počet čínských studentů ve srovnatelné zemi jako ČR: Holandsko (6 400).

Počet čínských studentů na VŠ v ČR: přibližně 200  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Mláďata u vzácných ibisů skalních

19:24 Zoo Ostrava: Mláďata u vzácných ibisů skalních

Hnízdní kolonie ibisů skalních v Zoo Ostrava se rozrostla o nové členy. Dva ze čtyř párů tohoto vzác…