Autentické vzpomínky vojáků, Sherlock Holmes i 37 dní od atentátu. ČT připomene události první světové války

05.06.2014 18:00 | Zprávy

Speciální program, který z různých úhlů a v mnoha žánrech zmapuje události první světové války, nabídne v následujících měsících Česká televize. Připomene tak sto let od vypuknutí konfliktu. Unikátní vysílání, které potrvá až do konce roku, zahrne nový film Sarajevo, do nějž ČT vstoupila jako do mezinárodní televizní koprodukce s Německem, Rakouskem a dalšími zeměmi, dva nové původní dokumentární cykly, světově proslulé klasické filmy, snímky inspirované dílem slavných spisovatelů či seriál, který konflikt přiblíží dětským divákům.

Autentické vzpomínky vojáků, Sherlock Holmes i 37 dní od atentátu. ČT připomene události první světové války
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

„K tématu první světové války Česká televize ještě nikdy nenabídla tak komplexní vysílání jako nyní. Usilovali jsme o pestrost a obsahovou plnost, aby si každý divák v programu našel to, co jej zaujme. Sami jsme dokonce natočili dva několikadílné dokumentární cykly. První, nazvaný Naše Velká válka, chronologicky sleduje vývoj celého válečného konfliktu, druhý nabízí zase pohled zcela jiný, vrací se k válce skrz vzpomínky samotných vojáků a jejich rodin,“ říká ředitel programu Milan Fridrich v narážce na dvanáctidílný cyklus Raport o velké válce a dodává: „Hledali jsme také to nejzajímavější ze zahraniční produkce. Uvedeme například britský seriál Konec přehlídky natočený podle scénáře Toma Stopparda a s Benedictem Cumberbatchem, který je známý i z ČT2 jako novodobý Sherlock Holmes, v jedné z rolí. Diváci také uvidí dva hrané filmy o sarajevském atentátu, legendární zfilmovaný román Na západní frontě klid a další snímky.“ Od konce června se výročí bude věnovat nejen program ČT2, ale i ČT art, ČT24 a dětský kanál ČT :D.

Naše Velká válka

Už tuto neděli začne Česká televize na kanálu ČT 24 vysílat publicistický a dokumentární cyklus Naše Velká válka, který připomíná kapitoly z dějin českých zemí v letech 1914–1918. Doplňuje je pohledem do českého zázemí, které postupem času dospělo do katastrofálního stavu na hranici hladomoru. Cyklus odkrývá méně známá i zcela neznámá místa v Česku spjatá s válečným děním, kolem nichž často chodíme bez povšimnutí. Zvláštní pozornost věnuje pomníkům, které nesou jména padlých předků. Těch, kteří šli plnit svou povinnost, setkali se s dosud nevídanou válečnou brutalitou, řešili otázku komu vlastně prokazovat věrnost, padli a způsobili hoře a bezútěšnou situaci svým blízkým.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Česká televize

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Co jste udělali pro podnikatele za poslední 4 roky?

Vždyť jste nám spíš uškodili hlavně třeba navýšením minimálních odvodů a zrušily řadu daňových zvýhodnění. Jak jste to jako ODS mohli dopustit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: První regionální den bude hostit Česká Třebová

7:23 České dráhy: První regionální den bude hostit Česká Třebová

Sobota 24. května bude v České Třebové ve znamení oslav letošního prvního regionálního dne železnice…