BEFFA: K oživení stavebnictví dotace pomůžou

27.01.2014 19:53

Dotace z národních i evropských zdrojů pomůžou nastartovat české stavebnictví, pakliže dokáží určit trendy i směr oboru do budoucna.

BEFFA: K oživení stavebnictví dotace pomůžou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stavební práce, ilustrační foto

Jsou efektivní a přínosné, pokud vedou ke stabilizaci tržního prostředí a umožní firmám realizovat dlouhodobé plány. Jejich přínos spočívá i v tom, že motivují k inovacím a žádoucí proměně chování všech zainteresovaných. Nejen na tom se shodli přednášející i diskutéři odborné konference Stavebnictví, dotace, inovace, která se konala 23. ledna v Senátu pod záštitou a s úvodním slovem jeho místopředsedy Přemysla Sobotky.

Hlavním tématem již druhé odborné konference Stavebnictví, dotace, inovace pořádané v rámci česko-slovenské soutěže architektonicky a energeticky výjimečných staveb Building Efficiency Awards 2014 bylo především financování českého stavebnictví, kde vzít prostředky na investice, jak jej zefektivnit a povzbudit.

„Českému stavebnictví dnes chybí především stabilita trhu a jeho předvídatelnost – potřeba stanovit si dlouhodobé priority reflektující globální trendy vyspělých ekonomik a důvěryhodně nastavit legislativní a ekonomické podmínky pro jejich naplňování. Právě tomu mohou napomoci dotační programy, pokud dávají firmám dlouhodobý a stabilní rámec i jistotu při realizování jejich plánů,“ uvedl k tématu Tomáš Rosák, zástupce dodavatele stavebních materiálů a generálního partnera konference společnosti Saint-Gobain.

„Často nezdůrazňovaným přínosem programu Zelená úsporám pro oživení stavebnictví je to, že pomohl v drtivé většině domácím firmám – v oblasti podpory pro zateplování byly žadateli využity české výrobky v 78 % realizací. A to nemluvím o motivačním efektu, přínosech pro propagaci trendu energeticky úsporného stavění či snížení emisí skleníkových plynů,“ uvedl mimo jiné ve své přednášce náměstek pověřený vedením Státního fondu životního prostředí Jaroslav Hrubeš.

Přednášející hledali řešení krize českého stavebnictví a jeho slabé konkurenceschopnosti i ve zvýšení efektivity a modernizaci pracovních a komunikačních procesů. Petr Vaněk z odborné rady BIM argumentoval pro aplikaci building information modellingu v celém procesu přípravy a realizace stavebního projektu a Jan Halík, zástupce dodavatele online řešení pro elektronickou správu stavební dokumentace společnosti Copy General, seznámil na 180 účastníků konference s více než desetiletými skandinávskými zkušenostmi s planroom systémy.

Komplexní pohled na financování

Smyslem konference pro zástupce municipalit, projektanty, realizační firmy a investory bylo přinést co nejkomplexnější informace o dotačních příležitostech v oblasti nové výstavby, rekonstrukcí a revitalizací bytových či rodinných domů i veřejných budov, podpory bytové politiky, infrastruktury i inovací ve stavebnictví. Nechyběly proto nejnovější informace o dobíhajícím ani novém programovacím období 2014-2020, o dotačních programech Nová zelená úsporám, Panel 2013+, Jessica, Operačním programu Životní prostředí 1 a 2, podpoře úvěrů pro mladé v Programu 150 či grantových titulech Technologické agentury ČR.  
Představu o tom, co je v podpoře stavebnictví a dotační politice aktuální a co se chystá, si uděláte ze stručného přehledu níže a z přednášek z konference, které jsou dostupné na webu soutěže architektonicky a energeticky výjimečných staveb Building Efficiency Awards 2014.

O konferenci

Konference Stavebnictví, dotace, inovace byla druhým odborným setkáním v rámci letošního ročníku česko-slovenské soutěže Building Efficiency Awards 2014. V říjnu proběhla rovněž v Praze konference věnovaná chytrému plánování měst s názvem Smart Cities. Na 20. března organizátoři chystají její pokračování v hlavním městě Slovenska Bratislavě.

Konferenci pořádalo o. s. Media Forum spolu se Senátem PČR pod záštitou jeho místopředsedy MUDr. Přemysla Sobotky. Generálním partnerem této konference i soutěže Building Efficiency Awards je skupina Saint-Gobain, zejména její divize Isover, Rigips a Weber. Partnerem konference byl poskytovatel řešení pro elektronickou správu stavební dokumentace i zadavatele stavebních zakázek společnost Copy General. Záštitu soutěži BEFFA, v jejímž rámci se konference konala, udělily Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Slovenská komora stavebných inžinierov. Mediálním partnerem jsou časopisy vydavatelství Jaga Media ASB, Realizace staveb a Home a časopis Stavitel.  Partnerem konference byly také vydavatelství Tablet Media a časopis Smart Cities.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: Zámek Mirošovice získal dotaci na kompletní rekonstrukci

22:45 CzechInvest: Zámek Mirošovice získal dotaci na kompletní rekonstrukci

Dotace, kterou pomáhal zprostředkovat CzechInvest, pokryje více než tři čtvrtiny výdajů.