Rostoucí popularita elektrokoloběžek se odráží i v počtu nehod. Je však důležité zmínit, že ne všechny nehody jsou hlášeny policii. Mnohé z nich se odehrávají mimo veřejné komunikace nebo mají méně závažné následky.
Za poslední dva roky bylo v Česku zraněno 799 osob na elektrokoloběžkách, z toho 5 smrtelně. Od ledna 2023 začala Policie ČR rozlišovat nehody cyklistů a koloběžkářů s/bez elektropohonu. „V tomto období bylo zaznamenáno 950 nehod s účastí elektrokoloběžek. Tyto nehody si vyžádaly 5 lidských životů, 60 těžce zraněných a 734 lehce zraněných. Zajímavé je, že ve většině případů byli zraněni muži (72 %). Navíc 78 % jezdců na elektrokoloběžce nemělo přilbu, což výrazně zvyšuje riziko vážných zranění. Většina nehod (68 %) se stala na místních komunikacích. Elektrokoloběžky nejsou jen dopravním prostředkem pro mladé. Data ukazují, že mezi zraněnými bylo i 5 osob starších 85 let. Nejčastěji však byli zraněni lidé v produktivním věku od 25 do 54 let,“ shrnuje Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu.
Desatero pro bezpečnou jízdu na elektrokoloběžce:
1. Noste přilbu. Přilba je jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků, chrání hlavu v případě pádu nebo kolize.
2. Nejezděte pod vlivem alkoholu nebo návykových látek. Alkohol a návykové látky snižují schopnost reagovat a mohou vést k nebezpečným situacím. Nulová tolerance alkoholu a návykových látek platí nejen pro řízení motorových, ale také nemotorových vozidel – tedy i elektrokoloběžek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva