V Operačním programu Životní prostředí budou dotovány i nové kotle na hnědé uhlí. Evropské finance tak podpoří využití tenčících se zásob uhlí tím nejméně efektivním způsobem a jeho další těžbu v severních Čechách. Řešení je přitom nasnadě – přednost musí dostat podpora domácích obnovitelných zdrojů – například pelet z odpadní slámy nebo zbytků z dřevovýroby a využití slunečního ohřevu teplé vody. Obnovitelné zdroje navíc zlepší nejen ovzduší, ale sníží i emise skleníkových plynů a přinesou práci místním zemědělcům.
Neméně problematickou zůstává podpora spaloven komunálního odpadu. Česká republika přitom nemá plán, jak zvýšit recyklaci komunálního odpadu nad 50%, ve spalovnách tak skončí dále využitelné suroviny. Cílem OPŽP je přitom spalovat v roce 2020 až 400 000 tun odpadu ročně, což znamená výstavbu 2 až 4 nových spaloven. Projekty spaloven se přitom nedaří realizovat a vyčlenění peněz na ně ubírá prostředky z programů třídění a recyklace. U připravovaných projektů spaloven v Mostě a Karviné navíc soudy zrušily územní rozhodnutí a hrozí tak, že se peníze na spalovny opět, stejně jako v tomto období, nepodaří vyčerpat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva