ČEPRO: Obvodní soud pro Prahu 1 odsoudil bývalé manažery

22.03.2018 20:09

Obvodní soud pro Prahu 1 dne 21. března 2018 odsoudil bývalé manažery Ing. Tomáše Kadlece a Ing. Alexandra Houšku za spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Oběma obžalovaným uložil soud prvního stupně shodně trest odnětí svobody v délce 4 let ve věznici s ostrahou a dále povinnost uhradit poškozené společnosti ČEPRO způsobenou škodu.

ČEPRO: Obvodní soud pro Prahu 1 odsoudil bývalé manažery
Foto: red
Popisek: Čepro

Společnosti ČEPRO byla přiznána náhrada škody v celkové výši 261.901.709 Kč. Rozsudek zatím není pravomocný, oba obžalovaní se proti němu na místě odvolali.

Ing. Tomáš Kadlec působil ve společnosti ČEPRO na pozici generálního ředitele v období od května 2003 do srpna 2005. Jeho nejbližším spolupracovníkem byl druhý obžalovaný, Ing. Alexandr Houška. Ten ve společnosti ČEPRO působil nejprve v letech 1995 – 1999 jako řadový zaměstnanec; následně byl od června roku 2003 pověřen vedením obchodního úseku a v období od února 2004 do srpna 2005 působil na pozici obchodního ředitele.

Po prudkém propadu hospodářských výsledků v roce 2004 došlo na podzim 2005 ve společnosti ČEPRO k výměně vedení, které po svém nástupu provedlo detailní audit uzavřených smluvních vztahů a následně podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Důvodem bylo podezření na nevýhodné obchody realizované společností ČEPRO v letech 2004 – 2005, v nichž jako prostředník figurovala společnost CZECH ENERGOSPACE.

Orgány činné v trestním řízení posléze obvinili právě Ing. Kadlece a Ing. Houšku ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvodní soud pro Prahu 1 uznal obžalované vinnými ve všech bodech obžaloby a v ústním odůvodnění rozsudku uvedl, že obžalovaní „nejednali ve prospěch společnosti ČEPRO, ale paradoxně ve prospěch společnosti CZECH ENERGOSPACE“. K této společnosti soud dodal, že do obchodních vztahů společnosti ČEPRO vstoupila zbytečně, přičemž obžalovaní jednali v její prospěch, tak aby mohla obchodovat s pohonnými hmotami a prodávat je s marží.

Jako svědek před soudem vypovídal mj. současný generální ředitel společnosti ČEPRO, Mgr. Jan Duspěva, který ze svého pohledu vysvětloval nevýhodnost uzavřených kupních smluv. „Za názorem, že sjednané obchodní vztahy byly pro společnost ČEPRO nevýhodné a způsobily jí škodu, si stojím. Potvrdilo se, že podání trestního oznámení společností ČEPRO bylo shledáno jako důvodné,“ okomentoval rozsudek Duspěva. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Infocentrum JE Dukovany zve na speciální zábavně naučný dětský program „Po stopách elektřiny“

19:19 ČEZ: Infocentrum JE Dukovany zve na speciální zábavně naučný dětský program „Po stopách elektřiny“

Energetici na sobotu 4. května připravili pro malé návštěvníky speciální program zaměřený na výrobu …