ČEZ Distribuce připojila do sítě přes 100 tisíc slunečních elektráren, úpravy sítí si letos vyžádají 6,8 miliardy

06.12.2023 9:11 | Tisková zpráva

Společnost ČEZ Distribuce již má ve své síti připojeno k polovině listopadu 100 415 fotovoltaických elektráren, tzv. výroben s celkovým instalovaným výkonem 1820 MW. Ještě před pěti lety bylo těchto elektráren na 20 tisíc. Jen letos jich zatím energetici připojili do své distribuční sítě přes 47,8 tisíc. Z 95 procent se jedná o malé střešní fotovoltaiky do 10 KW. Roste zájem také o připojení větrných elektráren.

ČEZ Distribuce připojila do sítě přes 100 tisíc slunečních elektráren, úpravy sítí si letos vyžádají 6,8 miliardy
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

„Průběžně realizujeme investiční akce na rozvoj, obnovu a posílení distribuční soustavy, tak abychom byli schopni připojovat požadavky našich zákazníků. Letos investujeme do rozvoje a na obnovu distribuční soustavy 16,5 miliardy korun, což je historicky největší objem investic a staveb. Pro rychlejší připojení zákaznických požadavků zejména v oblasti obnovitelných zdrojů, především fotovoltaických elektráren, jsme vyčlenili z této částky 6,8 miliardy pro úpravy a posílení sítí,“ vysvětluje Martin Zmelík, generální ředitel ČEZ Distribuce.

Čtyřnásobně větší zájem o FVE, roste zájem o připojení větrných elektráren (VTE)

Zájem o připojování nových obnovitelných zdrojů v síti ČEZ Distribuce vzrostl loni čtyřnásobně, a to díky dotačním výzvám NZÚ (nová zelená úsporám) a MDF (Modernizační fond). Solární boom pokračuje i letos.

Počty připojených výroben a rezervovaným výkonem:

tabulka

Roste zájem o větrné elektrárny

V letošním roce bylo zatím podáno celkem 211 ks žádostí o připojení VTE s požadovaným výkonem 3 164 MW. Z toho bylo 163 ks žádostí na hladině vysokého napětí a 48 na hladině velmi vysokého napětí. Aktuálně v listopadu 2023 je k distribuční soustavě ČEZ Distribuce připojeno 96 VTE s celkovým výkonem 329 MW. V roce 2021 to bylo 89 ks VTE. Za letošní rok energetici připojili do sítě 7 VTE, v roce 2022 to byly jen 2 VTE.

Kapacita pro připojení se v čase mění

Anketa

Reprezentuje Petr Fiala dobře Českou republiku?

2%
97%
hlasovalo: 57242 lidí

V rámci vyhodnocování volné kapacity pro připojování výroben je zpracována přehledová mapa oblastí s omezenou možností připojování na napěťové hladině vvn a vn. Aktuální stav je možné sledovat na našich webových stránkách ZDE.

Dále je možné ověřit volnou kapacitu pro připojování výrobního zdroje na hladině nízkého napětí v aplikaci PROUD (ZDE).

Raketový solární boom již vede k určitým omezením. Energetici musí v některých případech či lokalitách omezovat hodnoty povolovaného výkonu. Situaci ČEZ Distribuce průběžně vyhodnocuje a hledá řešení, jak předcházet slabým místům v distribuční soustavě. Některá řešení jsou rychlejší a některá zaberou více času na přípravu. Při samotné přípravě však energetici naráží na komplikace při majetkoprávním projednávání tras a získání příslušných povolení pro realizaci jednotlivých záměrů.

ČEZ Distribuce, a. s., ze Skupiny ČEZ provozuje na území České republiky vedení v délce 167 628 km s 3,7 mil. odběrných míst. Společnost působí na území krajů Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského a částečně v kraji Zlínském a Vysočina. Postupnou modernizací, plánovanou rekonstrukcí zařízení distribuční soustavy a proaktivním přístupem stabilně zvyšuje a zajišťuje kvalitní a spolehlivé dodávky elektřiny a plní rostoucí požadavky zákazníků. Cílenými investicemi do distribučního zařízení je umožňován další rozvoj české ekonomiky a vytvářen prostor investorům a tím i novým pracovním místům v regionech. Více informací najdete ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Kamal Farhan byl položen dotaz

Co vyřeší zákaz THC?

Podle mě nic. Buď se přesune látka na nelegální trh nebo vznikne nová. Navíc není to tak, že trh s legálními látkami lze aspoň regulovat, což se o těch nelegálních říci nedá? A v čem je třeba THC horší než alkohol? A proč je na tabák zakázána reklama a na alkohol ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Ohře: Na vodním díle Nechranice jsme obnovili stavební práce

22:02 Povodí Ohře: Na vodním díle Nechranice jsme obnovili stavební práce

Po zimní technologické přestávce jsme obnovili stavební práce na pravém krajním poli bezpečnostního …