ČEZ: Kaufland nabízí řidičům e-aut už 50 rychlodobíjecích stanic od ČEZ a plánuje další desítky

29.03.2021 16:09

Dva nové stojany, umožňující rychlé dobití elektromobilů, hlásí prodejny řetězce Kaufland v Pardubicích a Dvoře Králové. Počet zelených stanic ČEZ, umístěných na parkovištích této sítě, tak přesáhl padesátku. Loni u nich elektromobilisté „načerpali“ celkem 460 milionů kWh, meziročně o 66 % více. Tato energie by umožnila jednomu elektromobilu 76 cest kolem světa.

ČEZ: Kaufland nabízí řidičům e-aut už 50 rychlodobíjecích stanic od ČEZ a plánuje další desítky
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Rychlý nákup a v mezičase elektromobil čerpající na parkovišti energii pro další jízdu. To je realita, kterou zákazníci řetězce Kaufland z řad řidičů e-aut, zažívají stále intenzivněji. Díky rychlodobíjecím stanicím ABB, které na parkovištích u prodejen Kaufland instaluje společnost ČEZ, doplní většinu kapacity baterií svých vozů v řádu desítek minut nyní také u stojanů v Pardubicích-Rosicích a Dvoře Králové. Stanice tohoto typu fungují i v režimu tzv. normálního AC dobíjení (doplní baterie v řádu hodin), který Kaufland nabízí svým zákazníkům bezplatně. Řidičům stačí jen nainstalovaná mobilní aplikace FUTUR/E/GO, která je ke stažení ZDE.

Spolupráce energetiků s nákupním řetězcem znamená pro vybrané nové a zmodernizované prodejny Kaufland vždy instalaci minimálně jedné stanice. Maximálním počtem stojanů rychlého dobíjení se mohou pochlubit lokality v Ostravě-Zábřehu a na pražském Vypichu, kde funguje hned trio stanic. Celkem nabízí Kaufland dobíjení od ČEZ ve dvanácti krajích České republiky, nejvíce v Praze (13), Moravskoslezském, Středočeském (po 7) a Královéhradeckém kraji (6). Nejzápadněji situovaná stanice u prodejen Kaufland je v provozu v Ostrově nad Ohří, nejvýchodnější v Karviné, nejseverněji fungující stojan je v Jeseníku a nejdál na jihu v Hodoníně.

„Elektromobily už se staly plnohodnotnou alternativou ke klasickým autům. Kaufland při svém podnikání klade důraz na trvale udržitelný rozvoj a podporuje různé ekologické technologie včetně elektromobility. Zrychlujeme tempo instalací dobíjecích stanic na parkovištích našich prodejen. V této službě vidíme jednoznačný benefit pro naše zákazníky i širší veřejnost. Ve spolupráci s ČEZ chceme pokračovat i v dalších lokalitách napříč celou Českou republikou,“ doplňuje Renata Maierl, tisková mluvčí společnosti Kaufland.

Loni zastavili elektromobilisté u některé z prodejen Kaufland celkem 38 547krát a „načerpali“ zde dohromady 460 184 kWh elektřiny. S takovou porcí energie by jeden elektromobil střední třídy dokázal urazit 3 067 893 km, a více než 76krát tak objet zeměkouli. Průměrně elektromobily na stojanech u prodejen Kaufland při jednom dobíjení odebraly 11,9 kWh elektřiny. O rok dříve přitom na dobíječkách ČEZ u prodejen Kaufland odebrali řidiči e-aut 276 461 kWh. Meziroční růst tak dosáhl 66 procent.

Anketa

Viníte Babišovu vládu za počty českých mrtvých na covid-19?

22%
78%
hlasovalo: 14284 lidí

„Kaufland výrazně pomáhá rozvoji elektromobility v České republice. Díky naší spolupráci mají řidiči elektromobilů možnost čerpat energii třeba v Jeseníku nebo Bruntále, tedy v místech, kde jakékoli stanice dosud úplně chyběly,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ. „Poptávka po rychlém dobíjení e-aut rychle roste. Navzdory pandemickým omezením chceme proto i letos udržet tempo výstavby nových stanic, kterých jsme v celé naší síti loni zprovoznili přes osmdesát. Do pěti let bychom celkový výkon stanic v naší síti rádi ztrojnásobili na více než 50 tisíc kW,“ plánuje Tomáš Chmelík.

Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ, největší svého druhu v České republice, je rozsahem srovnatelná se středně velkými řetězci klasických čerpacích stanic. Každá ze stanic představuje dva dobíjecí body, takže v síti ČEZ může v jednom okamžiku dobíjet baterie až 560 elektromobilů. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti činí více než 18,5 tisíce kW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující ekologickou elektřinou domácnosti 50tisícového města. Řidičům e-aut garantuje ČEZ u drtivé většiny stanic odběr skutečně bezemisní energie – a to díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů operátora trhu OTE.

Kaufland Česká republika, v.o.s., je součástí německé obchodní skupiny Schwarz. Na český trh vstoupil v roce 1998 a v současné době zde provozuje 135 prodejen, dvě logistická centra a vlastní masozávod. V České republice zaměstnává více než 23 500 lidí. Kaufland působí kromě Česka v dalších sedmi zemích světa: v Německu, na Slovensku, v Polsku, Chorvatsku, Rumunsku, Bulharsku a Moldávii. Celkem provozuje více než 1 300 prodejen, masozávody a logistická či distribuční centra. Zaměstnává více než 150 tisíc lidí. Více ZDE.

Skupina ČEZ v současnosti provozuje více než 280 veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily, z přes 220 rychlodobíjecích. Čerpání energie v síti je možné jak pro stálé zákazníky, tak i pro jednorázové zájemce o dobíjení.
Skupina ČEZ souběžně v oblasti elektromobility nabízí prostřednictvím dceřiné společnosti ČEZ ESCO širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Jde například o návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility v jednotlivých městech a regionech. Více ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSÚ: Roznos listinných formulářů téměř končí, komisaři řeší v terénu poslední pochůzky

18:08 ČSÚ: Roznos listinných formulářů téměř končí, komisaři řeší v terénu poslední pochůzky

Tři týdny roznášeli sčítací komisaři do domácností listinné sčítací formuláře a jejich hromadné poch…