ČEZ: První temelínský blok opět vyrábí elektřinu, plánovaná odstávka trvala dva měsíce

08.06.2023 20:49 | Komerční článek

Dnes, krátce po 13. hodině, začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři ho k přenosové soustavě připojili po výměně čtvrtiny palivových souborů. Energetici také zkontrolovali bezpečnostní systémy nebo turbínu. Těsnostní zkouškou prošla i ochranná budova kolem reaktoru.

ČEZ: První temelínský blok opět vyrábí elektřinu, plánovaná odstávka trvala dva měsíce
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Celkově během odstávky zvládli 18 tisíc činností včetně 78 investičních akcí. Spolu s elektrárnou Dukovany je aktuálně v provozu pět jaderných bloků. Pro kontroly a výměnu palivových souborů je nyní plánovaně odstaven první blok Jaderné elektrárny Dukovany.

První temelínský blok začal elektřinu do přenosové soustavy dodávat při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Plného výkonu by měl dosáhnout během několika dní. „Najíždění bloku po odstávce pro výměnu paliva je vždy velmi pozvolné. Je spojené s řadou ověřování, která nám potvrdí, že blok je připraven na bezpečný a spolehlivý provoz,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Anketa

Kterou hlavní českou TV skupinu sledujete nejvíc?

3%
35%
hlasovalo: 29320 lidí

Energetiky teď čekají testy na osmdesáti procentech, při kterých budou především ověřovat rovnoměrné rozložení výkonu v reaktoru. „Sledovat budeme i další zařízení, především turbínu, kde při provozu rozhodují setiny milimetrů. První dny provozu nám ukáží, zda bude potřeba nastavení ještě doladit,“ doplnil Jan Kruml.

Energetici během odstávky vyměnili 42 ze 163. palivových souborů, zkontrolovali bezpečnostní systémy nebo provedli 78 investiční akci. I s dodavateli se do prací zapojila přibližně tisícovka lidí. „Odstávky šesti jaderných bloků plánujeme a koordinujeme tak, aby docházelo k minimálnímu souběhu. Z Temelína se teď práce plynule přesouvají na odstávku prvního bloku v Dukovanech, která začala v závěru minulého týdne,“ konstatoval Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Další odstávka čeká Temelín v druhé polovině srpna. Palivové soubory se v největších českých blocích snaží energetici měnit v období nižší spotřeby a vyšší výroby obnovitelných zdrojů.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 6,7 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Informace z JE Temelín 8. 6. 2023

První i druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku:

  • blok je v provozu 
  • výkon turbogenerátoru – 500 MWe 
  • výroba elektřiny od začátku roku: 2 557 627 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku:

  • blok je v provozu
  • výkon turbogenerátoru – 1084 MWe
  • výroba elektřiny od začátku roku: 4 148 804 MWh

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Je něco, za co podle vás Babiš nemůže?

O Babišovi si nedělám iluze, ale jak jste přišel na to, že vás Agrofert odposlouchá? Jak by to dokázal? Myslíte, že má pod palcem policii?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generální ředitel HZS ČR vyznamenán kominickým Řádem sv. Floriána

7:10 Generální ředitel HZS ČR vyznamenán kominickým Řádem sv. Floriána

Společenstvo kominíků České republiky (SKČR) letos slaví 30. výročí svého založení. U této příležito…