ČEZ: V Hněvkovicích připravují svářeče pro jaderné elektrárny, mají k tomu nejmodernější vybavení

12.11.2023 13:49 | Tisková zpráva

Na výchovu svářečů pro jaderné elektrárny se nově zaměřuje Střední odborná škola a střední odborné učiliště Hněvkovice. V září zde jako první v České republice otevřeli nový obor Svářeč a potrubář v jaderné energetice.

ČEZ: V Hněvkovicích připravují svářeče pro jaderné elektrárny, mají k tomu nejmodernější vybavení
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Učni se budou připravovat na aktuálně nejmodernějším zařízení. Na jeho pořízení poskytl ČEZ 17 miliónů korun. Chce si zajistit dostatek odborníků ve specifickém a důležitém oboru.

Dříve zde byla autodílna a sklady. Nově je tady šest svářecích boxů s nejmodernějším svářecím zařízením, CNC stroje na řezání plechů a další špičkové zařízení, na kterém mohou zdejší učni získat potřebnou praxi a zvýšit své šance na další uplatnění. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby jde o důležité propojení školství s průmyslem. „V jižních Čechách máme významné průmyslové podniky a řadu projektů, které potřebují kvalifikované odborníky. A je mimořádně důležité, aby šanci podílet se na nich dostali právě místní obyvatelé. Třeba i formou rozvoje středních škol, které kraj zřizuje,“ zdůraznil Martin Kuba.

Už před třemi týdny Jihočeský kraj, ČEZ a SPŠ Strojní a elektrotechnická v Českých Budějovicích uzavřely smlouvu o spolupráci zaměřenou především na elektrikáře a tuto spolupráci dál rozšiřují. „Nejen v obou jaderných elektrárnách, ale i řadě dalších provozů u nás lidé mohou najít velmi zajímavá pracovní místa. A další vzniknou i v rámci rozvojových projektů, jako jsou nové bloky či malé modulární reaktory. A spolupráce se školami je jednou z cest, jak tuto práci lidem nabídnout,“ uvedl Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

Anketa

Je srovnání Petra Fialy s Milošem Jakešem přehnané?

3%
95%
hlasovalo: 22006 lidí

Obor Svářeč a potrubář pro jadernou energetiku se na hněvkovické průmyslovce učí od letošního září. Republikově jde vůbec o první takto zaměřenou přípravu. Vedení školy chce při přípravě mladých lidí klást důraz především na praxi. „Bez teorie to také nejde, ale chceme se zaměřit především na praktickou přípravu. V dílnách budou naši učni každý druhý týden a učit se budou různé techniky svařování a práce s materiálem, který se používá v jaderné energetice. Aktuálně se učí základní věci, jako například řezání a pilování. Do výuky nového oboru už se zapojí i odborníci z elektrárny,“ uvedl Josef Liška, ředitel školy.

Do premiérového ročníku nastoupilo deset mladých lidí. S ohledem na technické a personální kapacity to vedení školy považuje za optimální počet. Podobný počet pak plánuje přijmout i pro další školní rok. Symbolicky nový obor včetně moderně vybavených dílem škola otevírá v době, kdy si připomíná 70 let od svého vzniku.

SOŠ SOU Hněvkovice je jedna z partnerských škol společnosti ČEZ. Energetici se školou spolupracují už od loňského roku. Aktuálně má ČEZ na jihu Čech hned 14 partnerských středních škol a velmi těsně spolupracuje se 15 fakultami technických vysokých škol v rámci celé ČR.

Jaderná elektrárna Temelín zaměstnává na 1374 lidí. Dlouhodobě přitom roste počet žen. Aktuálně jich v Temelíně pracuje již 171.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 13,3 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

7:14 BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

V Hajništi překračuje maximální povolenou rychlost v obci skoro 90 procent motoristů. Výjimkou nebyl…