ČEZ: V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru

24.04.2020 7:34

Přesně 163 palivových souborů zavezou technici v Jaderné elektrárně Temelín do reaktoru prvního bloku. Bude mezi nimi 42 nových, zbylých 121 už v reaktory byly jeden až tři roky. Zavážení začalo včera v 5:17 hodin. Manipulace s palivem potrvají několik dní.

ČEZ: V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Zavezení jednoho souboru trvá přibližně půl hodiny a vše se děje pod vodou pomocí dálkově ovládaného stroje. Ten mezi reaktorem a vedlejším bazénem skladování použitého paliva projede více než třistakrát. Přitom ujede přibližně pět kilometrů. Maximální rychlost zavážecího stroje je třicet centimetrů za vteřinu a dopředu jsou naprogramovány souřadnice, podle kterých se každý palivový soubor zaváží. Nad vším pečlivě dohlíží obsluha zavážecího stroje. „Ve dvacátém roce provozu jde o standardní manipulaci, přesto k ní přistupujeme velmi zodpovědně,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Celkem z bazénu do reaktoru technici přesunou 163 palivových souborů. V 61 z nich budou regulační tyče, tzv. klastry. Původní klastry nahradí energetici po deseti letech provozu novými. „Jde o standardní obměnu regulačních tyčí každých deset. Je to jeden z mnoha příkladů pravidelné modernizace elektrárny s investicemi v průměru miliardy korun ročně,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Veškeré manipulace jsou součástí bezpečnostních kontrol ze strany SÚJB a mezinárodních organizací. Výměna paliva, ale i jeho skladování, jsou prostřednictvím kamer přenášeny například do Vídně do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Aktuálně jsou v provozu čtyři z šesti komerčních jaderných bloků v České republice. Dohromady kryjí přibližně třetinu české spotřeby. V odstávce pro výměnu paliva se nachází třetí blok v Dukovanech a ze stejného důvodu energetici 13. března odstavili i první temelínský výrobní blok. (vice ZDE)

Průběh odstávek zatím opatření k ochraně před šířením koronaviru neovlivňují. První preventivní opatření přijal ČEZ už na přelomu února a března a postupně je doplňuje a rozšiřuje. Konkrétně uzavřel infocentra, posílil hygienu, osobní schůzky nahradil skypovými konferencemi, upravil provoz jídelen a bufetů, pravidelně desinfikuje autobusy pro návoz zaměstnanců nebo všem zaměstnancům kontroluje u vstupu do elektrárny tělesnou teplotu. Pro provoz klíčoví zaměstnanci pracují v upraveném směnovém režimu s omezeným kontaktem s okolím. Místo původních šesti směn se nově střídají čtyři směny. Dvě směny zůstávají doma jako záloha. (více ZDE)

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 4,7 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…