ČOI: Pyrotechnika koncem roku nebyla v pořádku u každého třetího prodejce

12.03.2023 15:21 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce provedla ke konci minulého roku kontrolní akci zaměřenou na nabídku, prodej, skladování a zacházení s pyrotechnickými výrobky. Celkem uskutečnila 210 kontrol a porušení zákona o pyrotechnice zjistila v 78 případech.

ČOI: Pyrotechnika koncem roku nebyla v pořádku u každého třetího prodejce
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

“Při kontrolách těchto výrobků zjišťujeme, že stále dochází k prodeji pyrotechniky osobám mladším 18 let, kteří nemají, ve smyslu zákona o pyrotechnice, možnost jejich zakoupení z důvodu nesplnění věkového limitu. Dále obchodníci nedodržují řádné skladování a předepsanou evidenci těchto produktů. ČOI bude v těchto kontrolách důsledně pokračovat i v tomto roce,“ říká k výsledkům kontrol ředitel ČOI Jan Štěpánek.

Česká obchodní inspekce v období od 15. listopadu do 31. prosince 2022 provedla 210 kontrol, které byly zaměřeny na nabídku, prodej, skladování a zacházení s pyrotechnickými výrobky. Inspektoři se při kontrolní činnosti zaměřili na dodržování zákona č. 206/2015 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi (zákon o pyrotechnice), zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele a dalších právních předpisů v dozorové pravomoci ČOI.

Česká obchodní inspekce zjistila, že z celkového počtu 210 kontrol došlo v 78 případech k porušení zákona o pyrotechnice a ve 28 případech k porušení zákona o ochraně spotřebitele.

Nabídka pyrotechnických výrobků se vyskytuje v obchodních sítích provozovaných nadnárodními řetězci a v tržnicích, kde stále dochází k porušování právních předpisů. Povinnosti podle platných právních předpisů, zejména vedení řádné evidence a dodržování obecných požadavků na skladování pyrotechnických výrobků, nejsou stále respektovány, především u stánkového prodeje v tržnicích v pohraničních oblastech.

V rámci této kontrolní akce spolupracovala ČOI v 8 případech s Policií ČR.

Kontroly pyrotechniky

 

Inspektorát

Počet kontrol

Kontroly se zjištěním

Zjištění v %

 
 

Středočeský a Hl. město Praha

7

3

42,9%

 

Jihočeský a Vysočina

14

6

42,9%

 

Plzeňský a Karlovarský

34

33

97,1%

 

Ústecký a Liberecký

26

13

50,0%

 

Královéhradecký a Pardubický

35

3

8,6%

 

Jihomoravský a Zlínský

61

13

21,3%

 

Olomoucký a Moravskoslezský

33

13

39,4%

 

Celkem

210

84

40,0%

 

Zjištěné nedostatky

Česká obchodní inspekce zjistila, že obchodníci v 78 případech porušili zákon č. 206/2015 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi. Konkrétně se jednalo o tyto případy:

  • ve 28 případech byly zjištěny nedostatky ve vedení evidence skladovaných pyrotechnických výrobků (§ 26 odst. 3)
  • ve 21 případech bylo zjištěno porušení, které se týká obecných požadavků na skladování pyrotechnických výrobků (§ 26 odst. 1)
  • v 10 případech obchodník prodal pyrotechnické výrobky kategorií F1, F2 osobám mladším, než je zákonem stanoveno (§ 5 odst. 1)
  • v 9 případech došlo k porušení paragrafu, který se týká množství skladovaných pyrotechnických výrobků v prodejní místnosti (§ 27 odst. 1)
  • v 5 případě bylo zjištěno porušení, o skladování a prodeji pyrotechnických výrobků vyšší kategorie než kategorie F1 (§ 29 odst. 1)
  • ve 3 případech bylo zjištěné porušení právních předpisů postoupeno Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva (zákaz prodeje pyrotechnických výrobků kategorie F4 osobě bez příslušného oprávnění, uvedení pyrotechnického výrobku na trh)
  • v 1 případě bylo zjištěno porušení paragrafu, který se týká stavebně technických požadavků na prodejní místnosti a příruční sklady pyrotechnických výrobků (§ 26 odst. 2)
  • v 1 případě bylo zjištěno porušení paragrafu, který se týká zákazu některých činností v prostorách, kde jsou skladovány pyrotechnické výrobky (§ 26 odst. 4)

Porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele bylo zjištěno v 28 případech. Nejčastějším zjištěním (9 případů) bylo porušení § 16 odst. 1, kdy prodávající porušil povinnost vydat doklad o zakoupení výrobku. Dalším nejčastěji porušovaným byl § 12 zákona o ochraně spotřebitele (8 případů), kdy spotřebitel nebyl informován o ceně prodávaných výrobků. Porušení dalších ustanovení zákona o ochraně spotřebitele a dalších právních předpisů bylo zjištěno v menším rozsahu.

Uložená opatření

Česká obchodní inspekce v období od 15. listopadu do 31. prosince 2022 pravomocně uložila 44 pokut v celkové výši 115 700 Kč. Závažnější porušení jsou řešena ve správním řízení, kde se bude rozhodovat také o výši pokuty.

Pyrotechnické výrobky kategorie F1 - zábavní pyrotechnika, která představuje velmi malé nebezpečí a má zanedbatelnou úroveň hluku, a která je určena pro použití na omezených plochách, včetně zábavní pyrotechniky určené k použití uvnitř obytných budov, volně prodejná osobám, které dosáhly věku 15 let.

Pyrotechnické výrobky kategorie F2 - zábavní pyrotechnika, která představuje malé nebezpečí a má nízkou úroveň hluku a která je určena pro venkovní použití na omezených plochách, volně prodejná osobám, které dosáhly věku 18 let.

Pyrotechnické výrobky kategorie F3 - zábavní pyrotechnika, která představuje středně velké nebezpečí, je určena pro venkovní použití na otevřených prostranstvích a jejíž úroveň hluku nepoškozuje lidské zdraví, volně prodejná osobám, které dosáhly věku 21 let anebo získaly osvědčení o odborné způsobilosti podle § 37 zákona č. 206/2015 Sb.

Pyrotechnické výrobky kategorie F4 - zábavní pyrotechnika, která představuje velké nebezpečí, je určena pro použití pouze osobami s odbornou způsobilostí podle § 37 zákona č. 206/2015 Sb. a jejíž úroveň hluku nepoškozuje lidské zdraví.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

22:02 ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

Čtyři stezky a různé soutěžní úkoly čekaly v neděli 28. května na děti v Informačním centru klasické…