ČOI varuje i před e-shopy na CZ doméně

19.05.2017 10:52

V nedávné době se objevilo mnoho internetových stránek s „.cz“ koncovkou nabízejících zejména obuv, na kterých se nevyskytují žádné údaje o prodávajícím. Obchodní podmínky nasvědčují tomu, že se jedná o nepovedený (automatický) překlad do českého jazyka. Česká obchodní inspekce před nákupem na těchto doménách spotřebitele varuje.

ČOI varuje i před e-shopy na CZ doméně
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Název internetové stránky často neodpovídá ani prodávanému sortimentu (v názvu internetové stránky je např. výraz „instalatérství“, prodávaným zbožím je však obuv). Registrátorem stránek je společnost 1API GmbH, Talstrasse 27, 66424 Hamburg, Německo, držitelem zpravidla osoby sídlící v Německu či na české fiktivní adrese.

Jedná se např. o internetové stránky: www.instalaterstvi-lavicka.cz, www.nejsemvelbloud.cz, www.1soukromazskv.cz, www.obchudeksen.cz, www.arena-cross.cz, www.bytyholice.cz, www.berounmaminkam.cz, www.vsdubrava.cz či www.dchrad.cz.

Tyto webové adresy zařadila Česká obchodní inspekce také na svůj seznam rizikových e-shopů, před kterými varuje na webových stránkách zde: www.coi.cz/cz/spotrebitel/rizikove-e-shopy, tento seznam však nikdy nemůže být kompletním výčtem všech rizikových e-shopů, které existují. ČOI také kontaktovala národního registrátora domény sdružení CZ.NIC, které je na základě Pravidel registrace oprávněno registraci domény zrušit či zablokovat.

Jak vybrat správný e-shop?

§  zkontrolovat, zda není například na seznamu rizikových e-shopů na stránkách www.coi.cz
§  ověřit si svá spotřebitelská práva na daném webu (obchodní podmínky)
§  zamyslet se nad cenou nabízených výrobků či služeb (zda není cena podezřele nízká)
§  neplatit hned předem (u nepoctivých e-shopů to bývá jediná forma úhrady)

§  ověřit si identitu prodejce (zkontrolovat IČ, případně zavolat na uvedený tel. kontakt)
§  přečíst si recenze ostatních zákazníků na nezávislých (jiných) webech
§  platit pouze zabezpečeným webům „https://“  (nikoli jen „http://“)

Pozor také na výrobek na „úsporu“ energie

Dále je třeba upozornit na prodej zařízení na šetření spotřeby elektrické energie. Toto zařízení však energii nešetří, ale naopak ji spotřebovává. Může se navíc jednat o nebezpečný výrobek. V roce 2012 byl do systému RAPEX nahlášen výrobek Power Factor Saver, výrobek představoval nebezpečí úrazu elektrickým proudem, protože napětí na kolících po odpojení výrobku ze zásuvky bylo příliš vysoké. Zařízení je prodáváno např. na internetových stránkách newenergysaver.pro, cz.technoweek.info, abcmagazine.pro. Internetové stránky jsou provozovány zahraničními osobami, konkrétně společností PROTECTSERVICE, LTD., se sídlem na Kypru (abcmagazine.pro a newenergysaver.pro), stránky cz.technoweek.info jsou provozovány společností WhoisGuard, Inc. se sídlem v Panamě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…