„Situace u nás je taková, že mnoha úspěšným technikům chybí vědecké kvalifikační tituly. Nabízí se tak otázka, jakou míru vědecké kvalifikace lze prominout či nahradit samotnou praxí,“ komentuje situaci děkan Fakulty strojní ČVUT prof. Michael Valášek. „Stále u nás totiž převládá silný názor, že doktorské studium je potřeba jen pro akademickou kariéru, zatímco pro uplatnění v praxi nemá význam…“
Inspiraci ohledně řešení přitom nemusíme hledat příliš daleko. V sousedním Německu studenti doktorského studia (dříve CSc., Dr. dnes Ph.D.) téměř automaticky odcházejí do průmyslové praxe. To má za následek, že vývojová oddělení velkých firem jsou obsazena doktory (absolventy doktorského studia). V Německu totiž vnímají věc zcela odlišně. Uvědomují si, že pokud se studenti během pěti let studia snažili pohybovat na hraně lidského poznání a využívali odpovídající vědecké metody a přístroje, přirozeně tuto svou znalost přenesou v zaměstnání i do průmyslové praxe, kterou tak zároveň obohacují.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů
Finanční správa spustí na konci srpna kontrolní akci s názvem EMPORION, ve které se zaměří na přizná…
- 7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil
- 22:42 Česká pošta: Zpráva o udržitelném rozvoji za rok 2024
- 19:44 SFŽP: O hrdinech zelené energie i spravedlivé transformaci
- 16:47 Ústavní soud: K právním okolnostem aktivního ukončení života
- 13:43 Nadace ČEZ: Osvětlení přechodu zvýší bezpečnost chodců v Lázních Bohdaneč