ČVUT: Pražský hackathon vyhrál projekt Metacity pro vizualizaci urbanistických dat

17.07.2021 20:32

Celkem 11 týmů se proti sobě utkalo v letošním ročníku Pražského inovačního hackathonu Nakopni Prahu. Jejich úkolem bylo vymyslet projekt, který by pomocí technologií pomohl zlepšit život Pražanů.

ČVUT: Pražský hackathon vyhrál projekt Metacity pro vizualizaci urbanistických dat
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Na prvním místě se umístil tým Metacity vyvíjející stejnojmenný open-source nástroj, který si klade za cíl zjednodušit komunikaci mezi občany, developery a dalšími organizacemi, podílejícími se na rozvoji a plánování města, skrze vizualizaci dat.

Anketa

Souhlasíte, aby se pokuty za opakované přestupky odečítaly ze sociálních dávek?

97%
1%
hlasovalo: 18015 lidí

Vedoucím vítězného týmu byl Vojtěch Tomas, absolvent bakalářského programu na Fakultě informačních technologií ČVUT, nyní magisterský student na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Myšlenka Metacity vznikla v rámci jeho diplomové práce, kterou v současnosti dokončuje na Fakultě elektrotechnické ČVUT pod vedením Davida Sedláčka. Na počátku formulace konceptu Metacity stála spolupráce s výzkumníkem Irou Winder (MIT, The University of Tokyo). Na projektu se podílí také Radek Richtr, výzkumný pracovník FIT ČVUT a CAS UTIA a Giang Chau Nguyenová, absolventka Fakulty informačních technologií ČVUT a čerstvá absolventka Fakulty elektrotechnické ČVUT. Členy týmu jsou také Josef Kortan z Fakulty elektrotechnické ČVUT a Jan Petýrek, který vystudoval Royal College of Art v Londýně, obor Information Experience Design. Projekt Metacity vzniká ve spolupráci s institucemi CAMP a IPR, nicméně druhý ročník inovačního maratonu Nakopni Prahu přinesl projektu řadu nových možností spolupráce.

Přes deset týmů prezentovalo na finále soutěže své projekty v pražském Centru architektury a městského plánování. „Dnes žijeme s daty, klíčová jsou i v rámci plánování a rozvoje města. Aby bylo plánování města v souladu s tím, co jeho obyvatelé chtějí či preferují, je nutná participace. Proto pracujeme na nástroji, díky kterému budou všichni o konkrétních plánech, ale i aktuálnímu stavu či právě preferencích lidí informováni, a který tak usnadní následnou komunikaci a rozhodování," řekl o vítězném projektu Vojtěch Tomas.

A v čem je řešení nové? „To, co jsme vymysleli, je v podstatě takové SimCity s reálnými daty o městě. V současné době městské instituce vyvíjejí, či si nechávají zpracovávat vizualizace individuálně. Tyto výstupy se ale nedají navzájem kombinovat; Metacity umožní získaná data propojit a zefektivnit vzájemnou komunikaci,“ uvedl vítězný tým.

Pro vývoj platformy využili členové vítězného projektu otevřená data, které město volně poskytuje všem, kdo o to mají zájem. Dalším cílem nástroje Metacity je přizpůsobení uživatelského rozhraní konkrétním cílovým skupinám, na jejichž detailní definici teď tým pracuje.

Na druhém místě se umístila mapová aplikace soul roots, s pomocí které budou lidé moci objevovat pražskou přírodu a napomoci tím zlepšování svého duševního zdraví. Třetí místo získala virtuální tabule Collboard pro distanční výuku ve školách. Učitel s její pomocí může na web vložit materiály, posílat odkazy nebo kreslit jednoduchou formou bez menu či registrací.

Soutěže se mohly účastnit týmy od dvou do pěti členů, jedinou podmínkou pro účastníky byl věk nad 18 let. Cílem bylo uskutečnit od fáze nápadu do funkčního prototypu projekt, který zlepší život Pražanů s ohledem na zdraví, životní prostředí, energetiku, bezpečnost a dopravu, vzdělávání a školství nebo zpracování a využití dat. V porotě zasedli zástupci ze soukromého i veřejného sektoru.

Vítězný tým převzal z rukou pražského primátora šek ve výši 50 000 Kč na podporu realizace svého vítězného nápadu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…