Celní správa: Ani v loňském roce se ruzyňští celníci nenudili

12.02.2023 9:11 | Tisková zpráva

Ruzyňští celníci zjistili v loňském roce v 1329 případech porušení právních předpisů souvisejících s nelegálním dovozem a vývozem zboží.

Celní správa: Ani v loňském roce se ruzyňští celníci nenudili
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo

V potírání obchodu s nejpřísněji chráněnými živočichy uvedenými na seznamu - CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami) byli celníci úspěšní v 94 případech, kdy zadrželi nejčastěji produkty tradiční asijské medicíny, lastury, mušle nebo korály. Jedná se o 59% nárůst oproti roku 2021, který byl ve znamení probíhající pandemie COVID – 19. V jednom z případů šlo o dovoz vypreparovaného exempláře krokodýla kubánského (Crocodylus rhombifer) bez platných povolení.

U omamných a psychotropních látek bylo zjištěno celkem 305 případů záchytů přírodních nebo syntetických drog. Nejčastěji šlo o marihuanu, kokain, hašiš, metamfetamin a prekurzory amfetaminů v celkovém množství 325 kg. Mimo zásilky celníci odhalili drogy i u sedmi cestujících, kteří cestovali letecky do České republiky. Jedním z nich byl i osmapadesátiletý cizinec, který cestoval do Prahy přes Istanbul z Caracasu a napolykal téměř 1 kg tekutého kokainu, či třiapadesátiletá cizinka, která pašovala ve svém zavazadle 3 kg kokainu.

Nelegální dovoz anabolik byl odhalen v 140 případech, a to ve formě kapslí, tablet nebo ampulí s obsahem látek s hormonálním nebo anabolickým účinkem. Jedná se o 39% nárůst oproti roku 2021.

V případech zboží porušujícího práva duševního vlastnictví bylo v roce 2022 zajištěno zboží v 762 případech. Propuštěním padělků do volného oběhu by majitelům ochranných známek byla způsobena škoda ve výši 101 miliónů korun. Nejčastěji šlo o padělky renomovaných značek elektroniky nebo náramkových hodinek (Apple, Samsung, Omega nebo Rolex), padělků obuvi, oděvů, kabelek nebo šperků (adidas, Nike, Converse, Louis Vuitton, Dior, Gianni Versace, Rolex, Hermes, Swarovski nebo Chanel). V jednom případě šlo o dovoz šperků v hodnotě originálních výrobků čtyřicet pět miliónů korun.

V oblasti potírání legalizace výnosů z trestné činnosti byly v 18 případech zachyceny nelegálně přepravované finanční prostředky v celkové hodnotě 215 822 EUR.   

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Výrazný nárůst jistoty pro všechny lékaře

16:13 Ministerstvo zdravotnictví: Výrazný nárůst jistoty pro všechny lékaře

Ssignatářům Dohody a členům pracovní skupiny, kterou vytvořilo Ministerstvo zdravotnictví za účelem …