Celní správa: Celníci se zaměřili na dluhy za přetížené kamiony

19.03.2024 22:02 | Tisková zpráva

Během minulého týdne se hlídky celníků v terénu zaměřily na neuhrazené pokuty dlužníků za dopravní přestupky, které předaly k vymáhání celní správě městské úřady. Celníci z Vysočiny vybrali od pěti zahraničních řidičů neuhrazené pokuty ve výši 425.500 Kč.

Celní správa: Celníci se zaměřili na dluhy za přetížené kamiony
Foto: Celní správa
Popisek: Celní správa

Přetížená nákladní vozidla jsou bezesporu nebezpečím pro ostatní účastníky silničního provozu. Zároveň představují dlouhodobý problém spojený s poškozenými silnicemi a následně vysokými náklady na jejich opravy. Poměrně vysoké pokuty za dopravní prohřešky související s přetíženými vozidly vyměřují přepravcům kompetentní orgány, nejčastěji příslušné odbory dopravy městských úřadů s rozšířenou působností v rámci příkazního řízení.

Ne vždy je ale vyměřená částka skutečně připsána do příslušných rozpočtů. Zejména zahraniční přepravci se nezřídka zdráhají pokutu zaplatit. V případě, že dlužná pokuta není v termínu správnímu orgánu uhrazena, je případ předán Celní správě ČR k vymáhání v rámci tzv. dělené správy. Vysočinští celníci se minulý týden zaměřili právě na tyto nezaplacené pokuty.

„Mobilní hlídky v terénu v rámci svých běžných činností ve spolupráci s analytickým oddělením zastavily minulý týden pět nákladních vozidel, jejichž provozovatelům byly v minulosti vyměřeny pokuty v rozmezí 32.000 až 198.500 Kč. Od všech pěti dlužných přepravních firem jsme na místě vybrali souhrnnou částku 425.500 Kč,“ uvedl mjr. Mgr. Pavel Šťáva, vedoucí oddělení Analýzy a informační podpory Celního úřadu pro Kraj Vysočina.

Celní správa ČR disponuje systémy a nástroji umožňujícími tyto hříšníky efektivně odhalovat v terénu a dlužné pokuty na místě vymáhat. Jedním z nich je i zákonná možnost odebrat registrační značky od vozidla dlužníka či přiložit tzv. botičku a zabránit tak v jeho další jízdě. A to do doby, než bude evidovaný dluh zaplacen. Tuto pravomoc celníci získali novelou zákona o celní správě účinnou od 1. ledna 2022. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Dobrý den, pane Mašku, myslíte, že vyšetřovací komise ke střelbě bude nezávislá a něco vyšetří, když ji řídí poslanec z vládní strany a celkově v ní mají vládní poslanci převahu? Já dost pochybuji, že podrazí nohy Rakušanovi, protože bez STAN by se koalice neobešla. Proč tam nemá více zástupců opozi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vojenské lesy a statky upozorňují na zákaz vstupu do lesů u Plumlova

22:03 Vojenské lesy a statky upozorňují na zákaz vstupu do lesů u Plumlova

Ve vyznačeném území došlo na konci června vlivem bouřek ke kalamitě, kterou je nutné odstranit. Stro…