Jednalo se celkem o pět případů nelegálního převozu výrobků zatížených spotřební daní.
První se stal v pátek před polednem u bývalého hraničního přechodu u Mikulova. Estonská nákladní souprava tahače a chladícího vozu měla dle dokladů přepravovat zeleninu a sýry z Itálie. Při kontrole řidič sice uvedl, že si veze menší množství piva a cigaret, ale tyto byly uloženy mimo nákladní prostor. Zapomněl však na dvě palety tichého a šumivého vína, které se mezi zeleninou a sýry nacházely. Vzhledem k absenci potřebných dokladů celníci zajistili 210 lahví šumivého vína, 48 lahví a 61 balení „bag in box“ tichého vína (celkem 402 litrů).
V sobotu se jednalo o dva vzájemně velmi podobné záchyty u bývalého přechodu na dálnici D2 u Lanžhota. Po předchozím vytipování mobilní hlídka celníků pomocí výstražného znamení zastavila rumunskou dodávku s přívěsem na dálnici D2 ve směru na Slovensko. V té první řidič bez dokladů převážel z Německa celkem 260 litrů nafty v plechových sudech a v té druhé „pouze“ jeden 200 litrový sud s naftou, ale tentokrát z Belgie. Oba řidiči uvedli, že mají pohonné pro vlastní potřebu.
V neděli se opakovala obdobná situace. Zastavení vozidla hlídkou celní správy tentokrát u čerpací stanice na dálnici D2, kontrola dokladů a nákladu. Opět dva případy, dvě rumunské dodávky s přívěsem, obě na cestě z Belgie a obě s nelegálním nákladem tentokrát barvené nafty, která je určená pro výrobu tepla, a nikoliv pohon motoru. V prvním případě celníci zajistili čtyři kanystry o celkovém objemu 110 litrů a ve druhém případě plechový sud a tři kanystry o celkovém objemu 275 litrů.
Všichni pachatelé o své zboží přijdou a budou muset zaplatit příslušnou spotřební daň (celkem 12 059 korun). Evropská směrnice i český zákon o spotřební dani přesně vymezují limity pro osobní spotřebu, kdy není třeba prokazovat zdanění, ale také podmínky, za kterých je možné zboží zatížené spotřební daní ve větším množství převážet.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva