„Staré stromy a mrtvé dřevo jsou v přírodě podmínkou pro život celé řady organizmů. Zatímco dříve bývaly téměř všudypřítomné, dnes jsou naopak velmi vzácné. Trouchnivějící kmeny stromů přitom poskytují prostor k životu, úkryt nebo potravu pro netopýry, plazy, obojživelníky i ptáky. Nepostradatelné jsou přitom především pro brouky vázané na odumírající nebo odumřelé dřevo,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.
Význam mrtvého dřeva v přírodě potvrzují také vědci. „Staré stromy a mrtvé dřevo jsou jedny z nejohroženějších biotopů. Důvod je prostý. Člověk je z krajiny systematicky odstraňuje, často s mylným pocitem, že tak z přírody či zahrady uklízí cosi nadbytečného a nepotřebného. Opak je pravdou. Do přírody a také do opravdu zdravého lesa mrtvé dřevo patří. Za normálních okolností je v přírodě mrtvého dřeva dost, je totiž domovem celkem tisíce druhů brouků, samotářských včel, kutilek, much, měkkýšů nebo hub, lišejníků a mechů“ konstatoval Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.
„V naší krajině je vzácné zejména osluněné mrtvé dřevo a staré stromy. Velkou část na ně vázaných živočichů, rostlin a hub proto najdeme v červených seznamech ohrožených druhů. Ze stejného důvodu mají potíže například veverky a mnozí ptáci hnízdící v dutinách. Dutiny totiž nejčastěji najdou právě ve starých stromech, kterých je stále méně,“ dodává Lukáš Čížek z Biologického centra Akademie věd.
Kmeny pro vytvoření biotopu poskytla Správa městských lesů Benátky nad Jizerou, která zajistila také jejich dopravu a instalaci. „V podobných aktivitách budeme pokračovat i v budoucnu. Vyhlášením Národní přírodní památky Mladá jsme dostali nový impulz a v rámci schváleného plánu péče připravujeme mnoho dalších projektů ke zvýšení ekologického potenciálu této lokality,“ uvedl starosta Benátek nad Jizerou Karel Bendl. Právě existenci Národní přírodní památky podle něj musí zohledňovat všechny projekty, které se v této lokalitě chystají. „Toto území je nutné posuzovat komplexně, s patřičným nadhledem a s důrazem na hlavní účely jeho ochrany,“ dodal Karel Bendl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
příroda , MIlovice , TZ , Česká krajina , Hmyz , broukoviště , rezervace , fauna
autor: Tisková zpráva
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu
Velkou proměnou prochází v současné době výrobní technologie v Areálu Třeboradice, a.s., ze Skupiny …
- 7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
- 16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů
- 7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil