Česká krajina: V Evropském domě se koná výstava fotografií divokých koní

17.05.2017 8:08

Vernisáž výstavy fotografií Vojtěcha Lukáše „Návrat kopytníků do české krajiny“ se včera uskutečnila v Evropském domě v Jungmannově ulici v Praze 1. Kolekce snímků, které autor v minulých dvou letech zachytil v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, se představuje v informačním centru v sídle Zastoupení Evropské komise v České republice a Informační kancelář Evropského parlamentu v ČR.

Česká krajina: V Evropském domě se koná výstava fotografií divokých koní
Foto: zeleni.cz
Popisek: Divocí koně v Milovicích

„Pro uvedení výstavy v těchto prostorách bylo důležité, že se týká projektu, který má evropský rozměr," uvedl Jan Pátek z Informačního centra Evropského parlamentu v České republice. Rezervace se zubry, divokými koňmi a zpětně šlechtěnými pratury vznikla díky podpoře evropských fondů. Zároveň se zrodila díky spolupráci českých odborníků s organizacemi z Nizozemí, Velké Británie a Polska.

„Poskytnutím podpory jsme nejenom pomohli s realizací tohoto projektu, ale nepochybně také umožnili splnění životního snu. Tento projekt pak překročil nejenom hranice České republiky, ale i Evropy, a získal celosvětový ohlas,“ uvedl Martin Kubica, ředitel sekce řízení Operačního programu Životní prostředí na Státním fondu životního prostředí, který výstavu zahájil.

Projekt se stal prvním na světě, kde se v rámci jedné rezervace objevily všechny tři druhy velkých kopytníků. Referovaly o něm média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post, BBC, Der Standard a dalších.

„Bylo pro nás nesmírně důležité, že jsme získali podporu ještě v době, kdy nebylo zřejmé, že projekt bude mít takový úspěch. V době, kdy šlo jen o záměr na několika stránkách papíru. Bez podpory evropských fondů bychom jako nezisková organizace nemohli takto rozsáhlý projekt nikdy realizovat,“ ocenil podporu Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Poděkoval také fotografům a filmařům, jejichž zájem výrazným způsobem napomáhá propagaci projektu, ale i pracovníkům chovatelského dohledu ze společnosti Správa městských lesů Benátky nad Jizerou, kteří zajišťují každodenní péči o rezervaci. „Protože jde o pilotní projekt, jde u mnoha zařízení o prototypy, které nebylo předtím nikde možné vyzkoušet. Za provozu se proto často upravují či vylepšují, což vyžaduje značné úsilí a nasazení,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Výstava bude v Evropském domě otevřena do 23. května. Je přístupná zdarma, v pondělí až čtvrtek od 10 do 18 hodin, v pátek od 10 do17 hodin. Evropský dům najdou návštěvníci na adrese Jungmannova 745/24, Praha 1.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál (ZDE) nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu ZDE.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

O společnosti Česká krajina:
Ochranářskou společnost Česká krajina (ZDE) založil v roce 2007 Dalibor Dostál, politolog, novinář a bývalý šéfredaktor celostátní redakce Deníku. Jako novinář se dlouhodobě věnoval právě tématům ochrany přírody, životního prostředí, ale i filantropie a neziskového sektoru. Za to obdržel v roce 2009 Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a v roce 2011 cenu Mediální čin roku od Nadace OKD. Spolupracuje s Fórem dárců, je členem poroty Starosta roku, členem novinářské poroty ceny Via Bona a členem hodnotící komise občanského sektoru v ČR pro USAID.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsmanka vydala doporučení pro advokáty a advokátky, kteří zastupují oběti diskriminace

22:30 Ombudsmanka vydala doporučení pro advokáty a advokátky, kteří zastupují oběti diskriminace

Letos uplynulo deset let od chvíle, kdy vstoupil v platnost antidiskriminační zákon a kdy byla souča…