Česká pošta: Umělecká díla na známkách připomínají Pištěka a Ronovského

21.10.2021 15:16 | Tisková zpráva

Zájemci si budou moci na specializovaných přepážkách či v e-shopu na webových stránkách České pošty zakoupit nové příležitostné poštovní známky, jež ve středu 20. října Pošta uvedla do prodeje a rozšířila tak emisi Umělecká díla na známkách.

Česká pošta: Umělecká díla na známkách připomínají Pištěka a Ronovského
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

První známka představuje dílo malíře Františka Ronovského a motivem dalších dvou jsou na společném známkovém kompletu s dvakrát dvěma známkami obrazy malíře, kostýmního výtvarníka, scénografa a bývalého automobilového závodníka Theodora Pištěka.

Z plátna na známky – dílo Theodora Pištěka má své ceniny

V Poštovním muzeu byl ve středu 20. října za účasti Theodora Pištěka představen známkový komplet s dvakrát dvěma novými příležitostnými známky z emise Umělecká díla na známkách, Theodor Pištěk: Ecce Homo. Pět dnů před jeho 89. narozeninami se tak na poštovní ceniny dostávají dva obrazy z díla významného českého výtvarníka, kostýmního návrháře, celoživotního milovníka automobilismu a bývalého závodníka.

Pro účely slavnostní události byl ze soukromé sbírky zapůjčen originál obrazu Ecce Homo z roku 1983, jenž je společně s Autoportrétem u okna II z roku 1981 motivem představovaných známek, které na tiskovém listu doplňuje autorův autogram. O obrazu samotném a díle Theodora Pištěka pohovořil kunsthistorik Martin Dostál.

Anketa

Je kancléř Mynář dobrý člověk?

41%
34%
hlasovalo: 25032 lidí

Theodor Pištěk je mimo jiné držitelem Oscara za kostýmy k filmu Amadeus. Syna ze slavné herecké rodiny přivedl k filmu režisér František Vláčil. Spolupracovali např. na Údolí včel či Markétě Lazarové. Se svým vrstevníkem a přítelem z dob studií, režisérem Milošem Formanem, se pracovně setkal až při natáčení filmu Amadeus (1983), za který nakonec oba obdrželi cenu Americké filmové akademie Oscar. V roce 1990 byl stejný tandem odměněn cenou Francouzské filmové umělecké akademie – Césarem za snímek Valmont. Spolupráce pokračovala i na dalším úspěšném filmu z roku 1996 Lid versus Larry Flint. Theodor Pištěk je autorem návrhů uniforem Hradní stráže a léta se věnuje i malbě. V kontextu světového fotorealismu náleží k nejuznávanějším umělcům. Je také iniciátorem Ceny Jindřicha Chalupeckého, udělované každoročně nejnadanějším mladým českým výtvarníkům.

Nominální hodnota nových příležitostných poštovních známek je 30 a 34 Kč a metodou ofsetu je vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o. nákladem 2 x 60 000 kusů (tiskové listy s dvakrát dvěma známkami v nákladu 30 000 ks). Společně se známkami vychází i dva druhy obálek prvního dne vydání vytištěné tamtéž metodou digitálního tisku v nákladu 2 x 2 700 kusů s náměty Pištěkových děl Adieu Guy Moll a Rodinný portrét.

Známkový komplet si mohou zájemci za cenu 128 Kč zakoupit na specializovaných přepážkách nebo v e-shopu na webových stránkách České pošty.

Pištěk

Františka Ronovského reprezentuje na známce obraz Akt

František Ronovský, jehož dílo na známce s nominální hodnotou 33 Kč reprezentuje obraz Akt, byl český malíř a figuralista, jenž se zpočátku ve svém díle soustředil na motivy kaváren a ženské akty, experimentoval přitom s malířskou technikou antického původu, enkaustikou. Přitahovaly ho však také motivy kalvárie a piety. V další tvorbě ho ovlivnily zahraniční studijní cesty, část jeho díla je tak věnována například Paříži. Malířské dílo Františka Ronovského se vyvíjelo svým vlastním způsobem, díla vytvářejí jedinečnost v českém i světovém umění.

Novou příležitostnou známku Umělecká díla na známkách – František Ronovský vytiskla metodou ofsetu Tiskárna Hradištko, s. r. o. v nákladu 60 000 kusů známek. Společně se známkou vychází i obálka prvního dne vydání, která byla vytištěna ocelotiskem z ploché desky v nákladu 2 700 kusů a autorem jejíž rytiny s motivem Ronovského díla Vzpomínky na Amsterdam je Jaroslav Tvrdoň.

Ronovský

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman objevil nesrovnalosti v důchodech stěžovatelů, dostali tak vyšší důchod i doplatek

21:50 Ombudsman objevil nesrovnalosti v důchodech stěžovatelů, dostali tak vyšší důchod i doplatek

Na ombudsmana se obrátili stěžovatelé, kterým se nezdála výše jejich důchodu dostatečná. Oba dostali…