Česká pošta připomíná architekta Jože Plečnika

08.06.2017 16:53

Česká pošta ve středu 7. června představuje nový příležitostný aršík, který připomíná významného slovinského architekta Jože Plečnika. Ten je české veřejnosti znám jako tvůrce kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze nebo jako architekt Pražského hradu. Autorem příležitostného aršíku a kreseb obálky prvního dne vydání (FDC) je výtvarník Jan Kavan a rytec Miloš Ondráček.

Česká pošta připomíná architekta Jože Plečnika
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta
reklama

Portrét architekta Jože Plečnika je vytvořený na základě studia několika dochovaných fotografií. Jeho architektonická činnost je naznačena fragmentem půdorysného plánu Pražského hradu. V horní části je to Plečnikem upravovaná zahrada Na Baště. V dolní části Rajská zahrada a zahrada Na Valech, kde kromě celkové koncepce umístil i řadu drobných architektur a artefaktů.

„Jože Plečnik se významně spoluzasadil o tvář Prahy, jak ji vnímají její obyvatelé, tak i návštěvníci. Česká pošta nezapomíná na minulost a svoji známkovou tvorbou oceňuje osobnosti, které přispěly svým dílem k rozvoji společnosti, které udávaly trendy ve svých oborech a díky kterým se naše civilizace posouvá dopředu. Jože Plečnik mezi tyto velikány bezesporu patří a známka s jeho vyobrazením je důstojným připomenutím jeho významu pro naši zemi,“ říká generální ředitel České pošty Martin Elkán.

Návrh na vydání poštovní známky s Jože Plečnikem vzešel od ambasády Slovinska. „Jsem nesmírně potěšen, že Česká pošta přijala pobídku Velvyslanectví Slovinské republiky a tímto vynikajícím způsobem se začlenila do oslav Plečnikova roku 2017. Rád bych jí vyjádřil upřímné díky za projevený zájem a vyslyšení našeho návrhu,“ uvedl Leon Marc, velvyslanec Slovinska a dodal: „Svým dílem na Pražském hradě a kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně spojuje Plečnik slovinský a český národ. Kromě toho, že proslul jako velký umělec v architektuře, pro zachycení svých myšlenek často využíval dopisy jako způsob komunikace. Jeho korespondence s Alicí Masarykovou představuje důležitý zdroj pro studium Plečnikova pražského odkazu. Rovněž mě velmi těší, že na podzim vyjde speciální poštovní známka s Plečnikem i ve Slovinsku. Přeji si, aby duch Jože Plečnika i nadále propojoval naše národy – také prostřednictvím Plečnikovy známky!“

Kupón spojující obě známky na aršíku je tvořen motivy průčelí kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze a architektonickými prvky z jižní zahrady Pražského hradu. Levý okraj aršíku je doplněn podpisem Plečnika.

Jože Plečnik, v Česku známý spíše jako Josip Plečnik, se narodil 23. 1. 1872 v Lublani. Jože Plečnik byl slovinský architekt a urbanista, který svou prací ve 20. a 30. letech XX. století pro československou prezidentskou kancelář významně přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu. Studoval na vídeňské umělecké akademii pod vedením Otto Wagnera. V roce 1892 odjel do Vídně, kde dva roky pracoval v továrně na nábytek k.k. Hof-Bau-Kunsttischlerei J. W. Müller. Koncem roku 1920 byl jmenován profesorem architektury na nově založené universitě v Lublani. Ve 20. letech XX. století byl z popudu prezidenta nové republiky T. G. Masaryka pozván do Prahy, aby pracoval na obnově Pražského hradu a později i úpravách lánského zámku. Mezi další jeho realizované stavby jmenujme například kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze nebo nárožní dům v Žatecké ulici v Praze. Jože Plečnik zemřel 7. 1. 1957 v Lublani.

Známka byla vytvořena technikou ocelotisku z ploché desky kombinovaného plnobarevným ofsetem. Hodnota známky činí 32 Kč. 

FDC - Jože Plečnik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Zastávka v Háji ve Slezsku už čeká na školáky

9:02 Nadace ČEZ: Zastávka v Háji ve Slezsku už čeká na školáky

Už žádné přebíhání přes nebezpečnou silnici! Rodiče kluků a holek z okolních vesnic, kteří čekají na…