Česko letos zažilo extrémní výkyvy počasí. Vítr poničil přes čtyři sta budov

30. 9. 2016 10:09

Českou republikou se letos prohnaly výjimečně ničivé bouřky. Poryvy větru a přívaly deště během jarních a letních měsíců způsobily podle odhadů škody dosahující téměř jedné a půl miliardy korun.

Česko letos zažilo extrémní výkyvy počasí. Vítr poničil přes čtyři sta budov
Foto: Archiv ČAP
Popisek: Zničená střecha

Mezi nejčastější události patřily poškozené střechy, kterých experti z odborného portálu Všeostřeše.cz napočítali 420. 

Největší škody napáchalo počasí na přelomu května a června. V prvním pololetí tak došlo podle České asociace pojišťoven k dvaceti tisícům pojistných událostí spojených s živlem. „Typickými živelními škodami byly střechy poničené vichřicí, krupobitím nebo pádem stromu, potrhaná elektrická vedení nebo škody způsobené vyvrácením stromů,“ uvedla specialistka pojištění majetku z České asociace pojišťoven (ČAP) Marcela Machová.

Celková suma se v prvním pololetí vyšplhala na jednu miliardu korun, což je téměř stejně jako v roce 2015. Letní bouřky pak stály pojišťovny dalších několik set milionů. „Do konce září jsme zaznamenali čtyři sta dvacet poškozených střech a půdních prostor. V drtivé většině se jednalo o střechu vyrobenou z nekvalitního plechu,“ vysvětluje Jiří Frídl z odborného portálu Všeostřeše.cz.

Nejhůře dopadli majitelé domů, kteří nebyli pojištěni. A pokud při stavbě použili nekvalitní střešní krytinu, škody se šplhaly do statisíců. „Zatímco krytinu z betonových nebo keramických tašek vítr výrazněji nepoškodí, velkoplošné plechové formáty mohou být vichřicí zcela zničeny,“ dodává Frídl.

Z historického přehledu katastrofických událostí, který začíná velkými povodněmi z roku 1997, vyplývá, že letošní výkyvy počasí představují 12. finančně nejnáročnější událost. Ta je srovnatelná například s napáchanou újmou na majetku od vichřice Emmy v březnu 2008 (celkem 1,355 miliard Kč) nebo s povodněmi spojenými s rychlým táním sněhu v březnu 2006 za cca 1 miliardu Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komerční tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Tmavá čokoláda může obsahovat kadmium

22:21 dTest: Tmavá čokoláda může obsahovat kadmium

Tmavá neboli hořká čokoláda je nejen oblíbená, ale i považována za zdravou. Testy dánské spotřebitel…