Česko letos zažilo extrémní výkyvy počasí. Vítr poničil přes čtyři sta budov

30.09.2016 10:09

Českou republikou se letos prohnaly výjimečně ničivé bouřky. Poryvy větru a přívaly deště během jarních a letních měsíců způsobily podle odhadů škody dosahující téměř jedné a půl miliardy korun.

Česko letos zažilo extrémní výkyvy počasí. Vítr poničil přes čtyři sta budov
Foto: Archiv ČAP
Popisek: Zničená střecha

Mezi nejčastější události patřily poškozené střechy, kterých experti z odborného portálu Všeostřeše.cz napočítali 420. 

Největší škody napáchalo počasí na přelomu května a června. V prvním pololetí tak došlo podle České asociace pojišťoven k dvaceti tisícům pojistných událostí spojených s živlem. „Typickými živelními škodami byly střechy poničené vichřicí, krupobitím nebo pádem stromu, potrhaná elektrická vedení nebo škody způsobené vyvrácením stromů,“ uvedla specialistka pojištění majetku z České asociace pojišťoven (ČAP) Marcela Machová.

Celková suma se v prvním pololetí vyšplhala na jednu miliardu korun, což je téměř stejně jako v roce 2015. Letní bouřky pak stály pojišťovny dalších několik set milionů. „Do konce září jsme zaznamenali čtyři sta dvacet poškozených střech a půdních prostor. V drtivé většině se jednalo o střechu vyrobenou z nekvalitního plechu,“ vysvětluje Jiří Frídl z odborného portálu Všeostřeše.cz.

Nejhůře dopadli majitelé domů, kteří nebyli pojištěni. A pokud při stavbě použili nekvalitní střešní krytinu, škody se šplhaly do statisíců. „Zatímco krytinu z betonových nebo keramických tašek vítr výrazněji nepoškodí, velkoplošné plechové formáty mohou být vichřicí zcela zničeny,“ dodává Frídl.

Z historického přehledu katastrofických událostí, který začíná velkými povodněmi z roku 1997, vyplývá, že letošní výkyvy počasí představují 12. finančně nejnáročnější událost. Ta je srovnatelná například s napáchanou újmou na majetku od vichřice Emmy v březnu 2008 (celkem 1,355 miliard Kč) nebo s povodněmi spojenými s rychlým táním sněhu v březnu 2006 za cca 1 miliardu Kč.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…