Český rozhlas Dvojka odvysílá premiéru rozhlasové inscenace Paříž ve XXII. století

27.03.2014 15:34

V sobotu 29. března od 13.05 hodin odvysílá Český rozhlas Dvojka premiéru inscenace „Paříž ve XXII. století“ sepsané na motivy románu Julese Vernea „Paříž ve 20. století“.

Český rozhlas Dvojka odvysílá premiéru rozhlasové inscenace Paříž ve XXII. století
Foto: red
Popisek: Český rozhlas
reklama

Po dílech Patnáctiletý kapitán, Hvězda jihu, Na kometě (cena za nejlepší inscenaci roku v anketě Neviditelný herec a zároveň za nejlepší mužský herecký výkon pro Viktora Preisse) a Tajemství Viléma Storitze (cena za nejlepší herecký výkon pro Ivana Trojana) se jedná o dosud pátou inscenaci verneovského cyklu na vlnách Dvojky.

Paříž ve dvacátém století je vědeckofantastický román francouzského spisovatele Julese Vernea. Autor ho napsal roku 1863 a líčí v něm velmi ponurý obraz lidské společnosti za sto let. Lidstvo na jedné straně využívá obrovské technické vymoženosti, ale na druhé straně prochází fatálním úpadkem vzdělanosti, který sebou přinesl konzumní a uspěchaný způsob života. Verneův nakladatel Hetzel tenkrát odmítl román pro jeho pesimismus vydat. Jules Verne tak dílo založil mezi ostatní rukopisy a časem byl román dokonce považován za ztracený. Roku 1989 ho náhodou objevil v trezoru autorův pravnuk Jean, a jakmile byl román roku 1994 ve Francii vydán, zaznamenal obrovský úspěch.

Autor původního rozhlasového scénáře, volně inspirovaného románem, Dimitrij Dudík posunul čas děje o dvě stě let kupředu – do Paříže ve XXII. století a představil si verneovskou optikou svět budoucnosti. A nevyšla z toho, pravda, žádná idylka. Mamutí právní firmy, banky přesunující z účtu na účet závratné sumy a generující tak umělý zisk a všudypřítomné reklamní produkty. Svět pozbyl lidský rozměr. A kultura? Zbytečnost. Verneova předloha s sebou tentokrát prioritně nenese obvyklé četné dějové zvraty a dobrodružné situace. Zato poskytuje varování, přináší poselství, působí jako zvednutý ukazováček nikoli do budoucna, ale pro dnešek.

„Není vám to povědomé? Život se zběsile a nervózně žene vpřed, lidé využívají nejrůznější technické a vědecké vymoženosti natolik, že ztrácejí schopnost běžné mezilidské komunikace. Ti, kteří jsou však schopni svobodně myslet a zastavit se ve všudypřítomném shonu, zjišťují, že tento svět není šťastný. Jejich uspěchaný život plný povrchnosti a překotnosti je poháněn nutností stále většího výkonu, spotřeby, konzumu a bohatství, z lidí se staly stroje bez duše na vydělávání peněz. Město řídí přebujelá byrokracie a automaty, ovládají je úředníci, lobbisti, reklamní agentury a finanční korporace. To je pro mě na tomto Verneovu románu zajímavé a vizionářské, proto jsem tuto rozhlasovou hru podle románu Julese Vernea napsal. A proto taky co nejvýrazněji akcentujeme toto autorovo poselství a varování.“ uvedl autor a režisér Dimitrij Dudík.

V hlavních rolích se představí: Michel Dufrenoy – Kryštof Hádek, Stanislas Boutardin, jeho strýc, vrchní bankéř města Paříže – Jiří Štěpnička, Athanas Boutardin, jeho bratranec – Jiří Langmajer, Jakub Žáček, Tereza Bebarová, Arnošt Goldflam, Josef Somr, Radim Vašinka, Lucie Černíková a další. Rozhlasovou inscenaci natočilo Centrum výroby Českého rozhlasu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Český rozhlas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Písek se rozsvítila

14:05 Nemocnice Písek se rozsvítila

V areálu písecké nemocnice je po setmění lépe vidět. Už dva měsíce tu funguje nové veřejné osvětlení…