Český rozhlas Vltava zve na Zvukovou sprchu Williama Shakespearea

18.4.2016 6:36 odp.

Český rozhlas Vltava připravil k výročí úmrtí Williama Shakespeara rozsáhlý projekt Shakespeare 400, který 23. dubna vyvrcholí ve vysílání premiérou nové inscenace Snu noci svatojánské, v Café NONA setkáním se shakespearovskými tvůrci a na piazzetě Národního divadla Zvukovou sprchou Williama S. a instalací Světla noci Shakespearovské. Webová stránka vltava.rozhlas.cz/shakespeare nabídne nejslavnější hry v rozhlasové podobě, Sonety, cyklus Martina Hilského Divadlo svět a další shakespearovská audia.

Český rozhlas Vltava zve na Zvukovou sprchu Williama Shakespearea
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Stanice Vltava letos připomíná 400. výročí úmrtí Williama Shakespeara desítkami pořadů, které se prolínají celým jejím programem. „Shakespeare je dnes a věřím, že ještě dlouho bude, nejhranějším dramatikem. Ani po 400 letech se nikdo lepší neobjevil. V duchu slavného citátu Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci, jsme pro naše posluchače připravili několik nerozhlasových hrátek“ říká Martin Velíšek, dramaturg stanice Vltava. Od 20. dubna se tak mohou na  piazzetě Národního divadla lidé nechat opláchnout Zvukovou sprchou Williama S. Stačí najít paprsek zvukového laseru, který vysílá úryvky ze Shakespearových her. Návštěvníci Café NONA budou mít možnost nahrát svou interpretaci nejslavnějších Shakespearovských citátů. Ty si sami vyberou nebo si ho nechají vybrat štěstěnou v přiloženém osudí. Nejlepší, takto získaná  audio-selfie, budou umístěna na web vltava.rozhlas.cz/shakespeare. V den výročí 23. dubna ve 22 hodin zve Vltava všechny milovníky velkého alžbětince k spoluvytvoření instalace Světla noci shakespearovské na piazzetě Národního divadla.

23. duben 1616 spojil dnem úmrtí  dva renesanční velikány - Williama Shakespearea a Miguela de Cervantese y Saavedru. Dopolední program věnuje Vltava Cervantesovi, odpoledne zve k přijímačům a do Café NONA všechny, kdo spolu se Shakespearem věří, že „smyslem divadla je nastavovat zrcadlo životu.“

Od 14.00 hodin se kavárna stane fórem s živým vysíláním, kam moderátor Karel Kratochvíl pozval současné inscenátory a znalce her Williama Shakespeara. Návštěvníci se mohou setkat s teatrologem a divadelním kritikem Vladimírem Justem nebo dramatikem Janem Vedralem. Přivítáme také baletní pár představení Romeo a Julie nebo zpěvačku Juwenu Jenkins, která bude v Národním vystupovat v červnové premiéře Snu čarovné noci.

V 15.30 bude v programu vysílání stanice Vltava následovat premiéra nové inscenace hry Sen noci svatojánské. Ta se v rozhlase objevuje po více než šedesáti letec a opět v hvězdném obsazení. Mezi účinkujícími je část souboru Dejvického divadla, v překvapivých rolích se představí rozhlasoví bardi Josef Somr, Viktor Preiss a Jaroslav Kepka a přední herci dalších generací – např. Karel Dobrý, Helena Dvořáková a Jan Vondráček.

Živým vysíláním se do Café NONA vrátí Vltava ještě dvakrát - v 17 hodin ve Slovu o divadle  a ve 23.30 ve speciálním vysílání Noční Čajovny Kateřiny Rathouské. Jejími hosty budou další shakespearovští tvůrci -  dvojice režisérů SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), dramaturgyně Dejvického divadla Eva Suková, umělecký šéf Klicperova divadla David Drábek a umělecký ředitel Činohry Národního divadla Daniel Špinar.

Kromě slovesných pořadů připravila stanice Vltava také bohatou nabídku hudební. V návaznosti na odpolední uvedení hry Sen noci svatojánské Williama Shakespeara Vltava mj. vysílá od 19.30 hodin stejnojmennou operu Benjamina Brittena. Její libreto je zkrácenou verzí Shakespearovy předlohy. Vznikne tak jedinečná možnost bezprostředního porovnání divadelní hry a její operní verze od jednoho z největších skladatelů 20. století.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Energetici v rámci odstávky 4. bloku Dukovan vyměnili rotor vysokotlaké části turbíny

12:58 ČEZ: Energetici v rámci odstávky 4. bloku Dukovan vyměnili rotor vysokotlaké části turbíny

Marta, která je jednou ze dvou parních turbín čtvrtého výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, …