Indikátor důvěry v ekonomiku se snížil zejména v průmyslu a v obchodě. „Snížení důvěry jsme zaznamenali ve všech sledovaných podnikových odvětvích, což mimo jiné odpovídá současnému vývoji v zemích Evropské unie, konkrétně třeba v Německu. Naproti tomu spotřebitelé jsou stále optimističtí a jejich důvěra v ekonomiku dosáhla nového historického maxima. Důvodem jsou velmi nízké obavy ze zvýšení nezaměstnanosti,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Celková důvěra v ekonomiku se meziměsíčně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, oproti dubnu poklesl o 0,9 bodu na hodnotu 99,2. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížil o 1,4 bodu na hodnotu 96,2. Indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 1,3 bodu na hodnotu 113,8. Ve srovnání s květnem loňského roku jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.
V odvětví průmyslu se důvěra podnikatelů v ekonomiku meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 2,1 bodu na hodnotu 95,0. Ukazatel hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů se mírně snížil. Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se téměř nezměnilo. Stav zásob hotových výrobků zůstal stejný jako v dubnu. Pro období příštích tří měsíců očekávají podnikatelé v průmyslu snížení tempa růstu výrobní činnosti. Úroveň zaměstnanosti je v meziměsíčním srovnání přibližně stejná. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší. V meziročním srovnání je ovšem indikátor důvěry v průmyslu stále vyšší.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva