Český telekomunikační úřad: Hackathon veřejné správy přilákal na 6 desítek vývojářů

19.09.2017 14:52

Propojit otevřená data veřejné správy v užitečné aplikace bylo cílem šesti desítek programátorů, kteří se o víkendu zapojili do prvního hackathonu veřejné správy.

Český telekomunikační úřad: Hackathon veřejné správy přilákal na 6 desítek vývojářů
Foto: ČTÚ
Popisek: ČTÚ
reklama

Na akci uspořádané Českým telekomunikačním úřadem, Nejvyšším kontrolním úřadem, Českou správou sociálního zabezpečení, Ministerstvem vnitra, Ministerstvem financí, Českým statistickým úřadem, Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním, Fondem Otakara Motejla a Vysokou školou ekonomickou vzniklo 15 projektů. Ty jsou na internetu volně dostupné a je možné je rozšiřovat.

Nejvýše pětičlenné týmy měly 24 hodin na to, aby nad veřejnými daty zpřístupněnými státní správou vytvořily aplikace nebo vizualizace. Porota z nich vybírala pětici nejlepších. Celkem týmy vývojářů na akci odpracovali 1440 člověkohodin.

Hackathon veřejné správy ukázal na možnosti, jak lze otevřená data využít, říká předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák: „Soutěžící nabídli zcela nový pohled na tato data a zvýšili jejich potenciál pro praktické využití. Věřím, že tato akce bude inspirací i pro další instituce, aby svá data otevíraly a daly k dispozici všem, kdo by s nimi chtěli pracovat.“

Veřejná správa v ČR má 7 300 informačních systémů, jejich cena přesahuje 110 miliard korun a roční náklady na jejich údržbu jsou přibližně 25 miliard korun. Data v nich obsažená přitom nejsou dostatečně využitá a ve formátu otevřených dat je jich zveřejněn jen zlomek. „Všechny informace veřejné správy, s výjimkou utajovaných, důvěrných a citlivých, by měly být veřejné a veřejnosti snadno dostupné. Hackathon ukázal, jak může použití těchto dat přispět například k efektivnějšímu fungování veřejné správy a také, že z nich občané mohou mít větší užitek,“ uvedl prezident NKÚ Miloslav Kala.

Vítězná aplikace ‚Hazard versus exekuce‘ čerpala z otevřených dat o regulaci hazardu, povolených herních zařízeních a počtu exekucí v jednotlivých obcích. Vznikla tak interaktivní mapa zobrazující podíl osob v exekuci a otevřených heren.

Přehled vítězů a všech výsledných produktů, které během hackathonu vznikly, přináší web www.hackujstat.cz. Jednotlivé projekty jsou volně k dispozici, lze na ně navázat a dále je rozvíjet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká krajina: Radost v těžkých časech. Rezervace divokých koní je otevřena i v době nouzového stavu

17:05 Česká krajina: Radost v těžkých časech. Rezervace divokých koní je otevřena i v době nouzového stavu

Podpora veřejnosti pomohla v minulých měsících zachránit rezervaci divokých koní v bývalém vojenském…