Život pracovních migrantů v Česku ode dneška revolučně mění nová právní úprava – tzv. jednotné povolení. Jde o největší proměnu nastavení pracovní migrace od počátku ekonomické krize v roce 2008. Novela zavádí kombinovaný doklad – zaměstnaneckou kartu, která slouží jako povolení k pobytu za účelem zaměstnání a povolení k zaměstnání v jednom. Zároveň se tak ruší vízum nad 90 dnů za účelem zaměstnání, které bylo vydáváno na prvních 6 měsíců pobytu a navazovalo na ně povolení k dlouhodobému pobytu. Nyní bude vydávána pouze zaměstnanecká karta. Novela se dotkne jak pracovních migrantů, kteří pochází ze zemí mimo EU, tak zaměstnavatelů. Podle odborníků na migraci přináší jednotné povolení i problematické body; především nemožnost legálního zaměstnání v době pobytu na tzv. překlenovacím štítku.
„Za zásadní problém této novely považuji, že cizinci nebudou moci legálně pracovat v době, kdy budou žádat o prodloužení zaměstnanecké karty a v ČR budou pobývat na základě překlenovacího štítku," popisuje Magda Faltová ze Sdružení pro integraci a migraci. Podle ní bude mít takto nastavená praxe negativní dopad na cizince i zaměstnavatele. Cizinci, kteří zde mohou pobývat, totiž nebudou mít možnost legálně živit sebe i své rodiny.
Změna se přitom dotkne i zaměstnavatelů. „Budou v situaci, kdy nebudou vědět, kdy a jak zaplní pracovní místo zaměstnancem, který pro ně již nějakou dobou rok nebo dva pracuje a osvědčil se, investovali do něj čas i prostředky a najednou po několik měsíců jej nemůžou legálně zaměstnávat," vysvětluje Faltová. Jedná se přitom o pracovní místa, která se nepodařilo obsadit občany České republiky nebo EU.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva