Právě nedostatečně nastavená kritéria výběru vhodného dodavatele upřednostňují jednotkovou cenu výrobku nad kvalitou. Současné dění ukazuje, jak krátkozraké a nebezpečné je nakupování nekvalitních výrobků. V oblasti zdravotnictví toto rčení platí dvojnásob. Zdraví je to nejcennější, co máme. A zároveň platí, že nákup nejlevnějšího zboží neznamená nutně úsporu nákladů celkových.
Je to již dlouho, kdy medicína začala vycházet z výsledků praxe. Proč tedy došlo k situaci, kdy současní zákonodárci opouští zavedenou praxi a orientují se na příliš krátkodobé cíle v otázkách vstupu nových technologií na trh, regulace, hodnocení a nákupu zdravotnických prostředků? Nedávné průzkumy ukazují skutečnost, že oddělení nákupu jsou orientována prioritně na jednotkovou cenu bez ohledu na možnosti a hodnotu, kterou přináší moderní technologie pacientům a poskytovatelům lékařské péče a systému zdravotnictví jako celku.
„Abychom předešli vnímání zdravotnických prostředků a technologií jako komodit, museli by pracovníci nákupu disponovat stejnými znalostmi jako zdravotničtí odborníci nebo lékaři. Toto je pochopitelně nemožné. Právě proto by měl průmysl zdravotnických prostředků úzce spolupracovat s pracovníky nákupu, aby je mohl varovat určitých nebezpečných pochybení současných výběrových řízení, která jsou zaměřena jen a pouze na jednotkovou cenu,“ doporučuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.. Pracovníci nákupu, kteří rozhodují o výsledku výběrových řízení nákupu zdravotnických prostředků a technologií, by měli být obeznámeni i se skutečností, že úspora na jedné straně může vyvolat nárůst nákladů někde jinde v systému zdravotnictví.
Když to jde v jaderné elektrárně, může to jít i v nemocnici!

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva