CzechMed: To nejcennější, co máme? Zdraví!

15.11.2012 9:25 | Zprávy

CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, upozorňuje na nedostatečnou míru kvality při výběru zdravotnických prostředků prostřednictvím veřejných výběrových řízení.

CzechMed: To nejcennější, co máme? Zdraví!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nemocnice - ilustrační foto nemocnice

Právě nedostatečně nastavená kritéria výběru vhodného dodavatele upřednostňují jednotkovou cenu výrobku nad kvalitou. Současné dění ukazuje, jak krátkozraké a nebezpečné je nakupování nekvalitních výrobků. V oblasti zdravotnictví toto rčení platí dvojnásob. Zdraví je to nejcennější, co máme. A zároveň platí, že nákup nejlevnějšího zboží neznamená nutně úsporu nákladů celkových.

Je to již dlouho, kdy medicína začala vycházet z výsledků praxe. Proč tedy došlo k situaci, kdy současní zákonodárci opouští zavedenou praxi a orientují se na příliš krátkodobé cíle v otázkách vstupu nových technologií na trh, regulace, hodnocení a nákupu zdravotnických prostředků? Nedávné průzkumy ukazují skutečnost, že oddělení nákupu jsou orientována prioritně na jednotkovou cenu bez ohledu na možnosti a hodnotu, kterou přináší moderní technologie pacientům a poskytovatelům lékařské péče a systému zdravotnictví jako celku.

„Abychom předešli vnímání zdravotnických prostředků a technologií jako komodit, museli by pracovníci nákupu disponovat stejnými znalostmi jako zdravotničtí odborníci nebo lékaři. Toto je pochopitelně nemožné. Právě proto by měl průmysl zdravotnických prostředků úzce spolupracovat s pracovníky nákupu, aby je mohl varovat určitých nebezpečných pochybení současných výběrových řízení, která jsou zaměřena jen a pouze na jednotkovou cenu,“ doporučuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.. Pracovníci nákupu, kteří rozhodují o výsledku výběrových řízení nákupu zdravotnických prostředků a technologií, by měli být obeznámeni i se skutečností, že úspora na jedné straně může vyvolat nárůst nákladů někde jinde v systému zdravotnictví.

Když to jde v jaderné elektrárně, může to jít i v nemocnici!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa: Sníží se záloha

10:29 Finanční správa: Sníží se záloha

V návaznosti na změnu odvodů na důchodové pojištění osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) dojde o…