Další ČD Lounge Českých drah v novém. Na hlavním nádraží v Praze je zasvěcena siru Nicholasi Wintonovi

08.06.2017 18:01

Siru Nicholasi Wintonovi, staviteli železnic Janu Pernerovi, manželům Zátopkovým nebo českému grafikovi a železničnímu dokumentaristovi Jiřímu Boudovi, těm všem se národní dopravce rozhodl zasvětit salonky ČD Lounge na nádražích. Cestující tak mají příležitost prohlédnout si ukázky z díla významných osobností, dozvědět se něco o jejich životě a při čekání si také užijí většího komfortu. České dráhy vylepšily v těchto moderních čekárnách dětské koutky, k dispozici jsou nabíjecí panely nebo Wi-Fi připojení.

Další ČD Lounge Českých drah v novém. Na hlavním nádraží v Praze je zasvěcena siru Nicholasi Wintonovi
Foto: red
Popisek: ČD - logo
reklama

České dráhy otevřely síť šestice VIP čekáren ČD Lounge už před dvanácti lety. Zákazníci si v nich můžou před cestou odpočinout, nebo se občerstvit. Dříve byly tyto salonky primárně určeny cestujícím vlaků SC Pendolino, nicméně národní dopravce zareagoval na poptávku a dveře těchto čekáren otevřel i lidem cestujícím v dalších vlacích vyšší kvality. Oddělená a moderní čekárna nenabízí jen klid, ale přidává i bezplatný přístup k internetu pomocí nové spolehlivější technologie Wi-Fi, dětský koutek, elektrické zásuvky a ve většině případů i toaletu a přebalovací pult. Všechny ČD Lounge jsou navíc klimatizované, samozřejmostí jsou displeje s časy odjezdů a pravidelný, či stálý dozor zaměstnanců ČD. V Praze se budou moci naši zákaznici v prostorách VIP salonku navíc i občerstvit.

„Chceme, aby ČD Lounge nabízely zákazníkům kromě pohodlí při čekání na vlak i něco navíc. S rozšiřující se klientelou také měníme i design celého prostoru a vybrali jsme osobnosti spjaté s železnicí nebo regionem. V Praze byla volba jasná. Sir Nicholas Winton zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Spojeného království,“ vysvětluje krok národního dopravce Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah zodpovědný za osobní dopravu a dodává: „Národní dopravce tak nabídne před začátkem letní sezóny svým zákazníkům na hlavním nádraží České republiky nové a kvalitnější služby hned vedle odbavovacích přepážek ČD centra.“

V listopadu loňského roku už zástupci Českých drah, města Brna, Jihomoravského kraje a rodiny autora zasvětili ČD Lounge v Brně grafikovi a ilustrátorovi Jiřímu Boudovi. V dubnu tohoto roku následoval pardubický salonek, který patří staviteli železnic Janu Pernerovi. Po Praze přijde na řadu již za týden otevření zrekonstruované ČD Lounge na hlavním nádraží v Ostravě – tam bude patřit manželům Zátopkovým.

Kdo byl sir Nicholas Winton

Na sklonku roku 1938 Nicholas Winton pracoval jako makléř na londýnské burze. Bylo mu devětadvacet let. Místo aby tehdy jel na plánovanou dovolenou do Švýcarska, zapojil se do záchrany židovských dětí z Československa, kterým pomáhal dostat se do Velké Británie až do vypuknutí války. Československo tři měsíce před tím přišlo v Mnichově o Sudety a vláda druhé republiky pod tlakem Německa přijímala antisemitská opatření. Winton pracoval na vízech pro děti, náhradních pěstounských rodinách, potvrzeních od lékařů a úřadů a to vše dělal na vlastní pěst. O svém hrdinství pak více než 50 let mlčel. Za své činy byl povýšen do rytířského stavu a Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka. V roce 2014 dostal od Miloše Zemana nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva.

Kdo může využít služeb ČD Lounge

  • cestující s platnou jízdenkou pro 1. třídu
  • cestující s platnou jízdenkou pro 2. třídu společně s místenkou pro vlak vyšší kvality (railjet, SuperCity, EC, IC, EN, Ex, Rx) nebo místenkou SC či railjet business nebo lůžkovým či lehátkovým příplatkem pro vlak vyšší kvality
  • cestující se zákaznickou aplikací IN 100 nebo IN Business na In Kartě
  • cestující s dětmi do 10 let
  • těhotné ženy
  • cestující s platným průkazem ZTP nebo ZTP/P

Komerční tisková zpráva

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa:  Celníci zastavili nelegální obchod s miliony cigaret

22:30 Celní správa: Celníci zastavili nelegální obchod s miliony cigaret

Bezmála sedm milionů nelegálních cigaret a daňový únik ve výši 22 milionů korun odhalili ostravští c…