Díky projektu MPSV může obědvat už 10 tisíc dětí

27.06.2017 22:09

Pomoc dětem, jejichž rodiče si nemohou dovolit platit obědy ve školních jídelnách, pokračuje již třetím rokem. Do aktuální výzvy „Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi“ Operačního programu potravinová a materiální pomoc, kterou MPSV vyhlásilo na jaře, se přihlásilo osm krajů. Ve školním roce 2017/2018 bude mít bezplatné stravování zajištěno téměř deset tisíc dětí z nemajetných rodin.

Díky projektu MPSV může obědvat už 10 tisíc dětí
Foto: Martin Kovář
Popisek: Budova MPSV

„Ke čtyřem krajům, které již pomoc čerpají, se od září připojí další čtyři. Nemusí jít přitom o konečné číslo, protože výzva je stále otevřená,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

K Libereckému kraji, Jihomoravskému kraji, Kraji Vysočina a Praze se nově přidají také kraje Královéhradecký, Moravskoslezský, Karlovarský a Plzeňský. Kraje už uzavřely smlouvy o spolupráci s celkem 458 školami a mateřskými školkami. Nejvíce zapojených školských zařízení je v Moravskoslezském kraji (101), následuje Praha (79) a Jihomoravský kraj (71), nejméně jich je v Plzeňském kraji (10).

Pomoc formou bezplatného stravování ve školních jídelnách a mateřských školách je určena pro děti ve věku 3 až 15 let, jejichž zákonní zástupci pobírají alespoň tři měsíce dávky v hmotné nouzi. Ředitelé zapojených škol odhadli počet potřebných dětí na deset tisíc. Nejvíce jich je opět v Moravskoslezském kraji (3 011 dětí) a Jihomoravském kraji (1 945 dětí). Rodiče, kteří o pomoc projeví zájem, musí během června a července prostřednictvím Úřadu práce vyplnit potvrzení, že dávky v hmotné nouzi pobírají a souhlasí se zapojením dítěte do projektu.

Náklady ve výši téměř 56 milionů korun jsou financovány z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD) prostřednictvím Operačního programu potravinové a materiální pomoci. Kraje, které se dosud do výzvy nepřihlásily, mají čas do konce října. Podpora jim může být přiznána ale už jen na 2. pololetí školního roku 2017/2018. Podrobnosti výzvy jsou zveřejněny na webu MPSV.

S placením školních obědů pomáhá rodičům v nouzi také organizace Women for Women v rámci svého projektu „Obědy pro děti“. S Women for Women uzavřelo MPSV letos memorandum o spolupráci za účelem rozšíření pomoci i na ohrožené děti, které nespadají do cílové skupiny Operačního programu (matky samoživitelky, osoby, kterým nebyla zpracována dávka v hmotné nouzi). Více informací se dozvíte na www.obedyprodeti.cz.

MPSV krajům na obědy pro děti dosud poskytlo přibližně 19 milionů korun. Nyní obědvá ve zhruba 200 školách kolem 3 400 dětí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj: Domov Sluneční Dvůr získá nové prostory v Jestřebí, České Lípě-Ladech i Sosnové

22:29 Liberecký kraj: Domov Sluneční Dvůr získá nové prostory v Jestřebí, České Lípě-Ladech i Sosnové

Nový objekt získá Domov Sluneční dvůr, příspěvková organizace zřizovaná Libereckým krajem, která pos…