Do sídla předválečných a protektorátních vlád zavítalo takřka tisíc lidí

09.05.2015 9:31

Do Kolovratského paláce, kde Senát pro veřejnost připravil mimořádný program u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války, zavítalo během 8. května téměř tisíc lidí.

Do sídla předválečných a protektorátních vlád zavítalo takřka tisíc lidí
Foto: senat.cz
Popisek: Den otevřených dveří v Senátu.

Kolovratský palác, v němž zasedaly předválečné a určitou dobu i protektorátní vlády, navštívilo v pátek 8. května 950 lidí. Senát Parlamentu ČR, k němuž tento palác přináleží, se tak mimořádným programem zapojil do připomínkových akcí konaných u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války.

Návštěvníky palácem provedli průvodci a blíže je seznámili s jeho předválečnou a válečnou historií. Společně si prohlédli například Zelený salonek, kde byla tehdejší vláda generála Jana Syrového seznámena v září 1938 s Mnichovským diktátem. O pár měsíců později, 15. března 1939, zde vláda Rudolfa Berana vyslechla informaci o cestě prezidenta Emila Háchy do Berlína. Následující den byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava.

Na chodbě u Zeleného salonku si příchozí prohlédli kopii německého originálu Mnichovské dohody, která má čtyři strany, zatímco v dalších jazycích zúčastněných zemí jen tři. Adolf Hitler viděl totiž špatně nablízko, a proto měla jeho kancelář několik speciálních psacích strojů, na kterých mu byly psány proslovy i jiné písemnosti. Nemusel tak na veřejnosti nosit brýle, za které se styděl.

V roce 1941 přestal být palác sídlem vlád a stal se úřadem neblaze proslulého protektorátního ministra školství a lidové osvěty Emanuela Moravce. Do jeho dobově vybavené pracovny měli návštěvníci dokonce možnost dnes nahlédnout.

Na příchozí ale nečekal jenom Kolovratský palác, navštívit mohli také Valdštejnský palác. Tam zavítalo 3650 tisíc lidí. V tomto paláci si lidé mohli projít zdejší historické prostory jako Rytířskou síň, Mytologickou chodbu či Jednací sál, kde se senátoři scházejí na svých plenárních schůzích. Přístupná byla rovněž Valdštejnská zahrada, Trčkovská galerie nebo Výstavní síň.

Celkem tak Den vítězství oslavilo v Senátu 4600 tisíc spoluobčanů. 

Senát ČR

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 30

19:02 ČEZ číslo týdne: 30

30 zemí světa staví, plánuje nebo projektuje jaderné reaktory.