Český prezident a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel na letošním červencovém summitu Aliance ve Vilniusu prohlásil, že Ukrajina má šance na územní zisky do konce roku, načež se „okno příležitosti uzavře“. Nyní už není žádným tajemstvím, že dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva, do níž vkládali své poslední naděje zastánci vojenského vítězství Kyjeva v současném konfliktu, nenese kýžené plody. „Za dva měsíce ukrajinské jednotky postoupily nanejvýš asi 16 km ve dvou oblastech podél 160 km dlouhé fronty,“ píše britská stanice BBC. Území, které se ukrajinským ozbrojeným silám podporovaným masivní vojenskou pomocí států NATO podařilo dobýt za dva měsíce probíhající ofenzivy, je na níže připnuté mapě získané od americké organizace Institute for the Study of War (Institut pro výzkum války) znázorněno fialovou barvou:
Ruská armáda navíc přešla do protiútoku a zahájila postup v Charkovské oblasti, což vedlo k tomu, že ukrajinské úřady minulý týden nařídily povinnou evakuaci téměř 12 000 obyvatel z 37 měst a obcí poblíž frontové linie.
Daniel L. Davis, vojenský analytik a bývalý podplukovník americké armády, který byl mimo jiné nasazen v Iráku a Afghánistánu, se domnívá, že ukrajinská protiofenziva byla odsouzena k neúspěchu od samého počátku. „Abyste vytvořili účinnou polní sílu schopnou používat operace kombinovaných zbraní k poražení velké velmoci, která připravila obranný systém s více pásy, musíte mít nejprve značný počet plně obsazených bojových brigád. Prapory a roty každé brigády musejí být obsazeny veliteli čet a seržanty, veliteli rot, prvními seržanty, rotmistry a veliteli praporů a operačními důstojníky se zkušenostmi s vedením takových operací. Tito vedoucí potřebují praxi dva roky až pět let na úrovni čety, pět až sedm let u roty a 15 až 20 let na úrovni prapor a brigád,“ vysvětluje Davis ve svém článku pro server 19FortyFive.
„Jakmile jsou jednotky řádně obsazeny vzdělanými a vycvičenými veliteli, dalším požadavkem je rozvíjet dovednosti jednotlivých vojáků, aby mohli vykonávat své dovednosti (řidič tanku, střelec Bradley, člen pěchoty atd.), poté vycvičit posádky k obsluze obrněných bojových platforem, pak čety, aby spolu bojovaly, pak spolu bojovaly roty, pak prapory společně u brigády a nakonec brigády a divize v armádě. Veškerý tento individuální a kolektivní výcvik musí být proveden, aby se vytvořila úspěšná, koordinovaná operace kombinovaných zbraní. Ukrajina žádné z těchto předpokladů neměla. Nemělo proto být překvapením, že tolik očekávaná ofenziva hned od začátku narazila na cihlovou zeď,“ míní bývalý podplukovník americké armády.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navíc podle Davise udělal zásadní taktickou chybu, když poslal tisíce svých vojáků zbytečně na smrt v beznadějné snaze udržet za každou cenu město Bachmut, čímž se znatelně vyčerpaly ukrajinské lidské zdroje potřebné k provedení ofenzivy. Masivní ukrajinské ztráty nyní s neúspěšnou ofenzivou dále narůstají. Davis připomíná, že Rusové v rámci příprav vybudovali silnou obrannou linii včetně rozsáhlých minových polí, z nichž se stávají vyložené „zabíjecí zóny“ pro ukrajinské vojáky, kteří jsou do nich naháněni. Rusům se podle informací ze západních médií také daří ničit vojenské vybavení, které Kyjev získává od států NATO. Deník The New York Times v půlce července psal, že ukrajinská armáda hned na počátku své ofenzivy v prvních dvou týdnech ztratila 20 % svých zbraní a vojenského vybavení včetně 28 z 99 bojových vozidel Bradley dodaných Spojenými státy. „Jestliže má Rusko vzdušnou převahu, silnou protivzdušnou obranu, výhodu v dělostřeleckých granátech, robustní systémy elektronického boje – ke znehodnocení ukrajinské komunikace a vyřazení velkého počtu dronů a raket UAF – a mělo šest až devět měsíců na přípravu propracovaných obranných děl, pak bylo bez pochyby jasné, že poslat částečně obrněné síly, částečně vycvičené, s omezenými zkušenostmi s prováděním rozsáhlých útočných operací, znamená poslat velké množství jejich mužů na jistou smrt,“ píše o Ukrajině bývalý americký podplukovník.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Adam Šesták