Energetický test národa: Domácnosti v Praze a ve středních Čechách mohou ušetřit na energiích

04.02.2015 20:50

Češi mohou doma bez dodatečných investic ušetřit na energiích v průměru 2 077 korun ročně, ukazují celorepubliková data z Energetického testu národa. Lidé, kteří vyplnili test, dostali tipy, jak a kde v domácnosti šetřit energiemi a dozvěděli se i finanční částku, kterou by realizací těchto opatření mohli ročně uspořit. U domácností v Praze a ve středních Čechách tato částka dosáhla v průměru 1 847 korun, což je v energetické gramotnosti řadí nad celorepublikový průměr.

Energetický test národa: Domácnosti v Praze a ve středních Čechách mohou ušetřit na energiích
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Energetický test už vyplnilo přes 4000 lidí v celé České republice, kteří tak mohou celkem ušetřit více než 8 milionů korun.  Se zábavně laděným Energetickým testem národa přišla na konci loňského roku Skupina ČEZ na webu www.energetickytest.cz, aby pomohla Čechům odhalit energetické chyby, kterými doma přicházejí o peníze. Možnost zapojit se do testu a ověřit si svou „energetickou gramotnost“ zůstává otevřena i letos.

Odhad možných úspor vychází nejen z odpovědí testovaných, ale i z velikosti obydlí a celkové výše plateb za energie. Největší prostor k energetickým úsporám podle Energetického testu národa mají lidé v Libereckém kraji, kde průměrná domácnost může jednoduchou změnou chování ušetřit 2 908 korun ročně. Naopak nejlépe s energiemi podle Energetického testu národa umějí hospodařit lidé právě v Praze. I oni ale získali návod k úspoře přesahující 1 600 korun ročně.
Jak si vedli Pražané a Středočeši?

V Praze a středních Čechách mohou lidé jednoduchou změnou návyků ušetřit v průměru 1 847 korun ročně, všichni účastníci testu pak v celkovém součtu přes 1,5 milionu korun. V samotném Středočeském kraji utrácejí domácnosti podle aktuálních výsledků za energie zbytečně v průměru 2 074 korun ročně. Domácnosti v Praze si vedly o poznání lépe, přesto dostaly tipy vedoucí k průměrné úspoře 1 652 korun ročně.

Například pouze každý třetí Pražan v testu správně seřadil kroky vedoucí k odvzdušnění radiátoru. „Špatně topící radiátory plné vzduchu přitom připraví typickou českou domácnost za jednu topnou sezónu o více než 450 korun,“ upozornila Vladimíra Rosendorfová, energetická poradkyně Skupiny ČEZ. Výrazné finanční úspory by také obyvatelé hlavního města dosáhli zakoupením úsporných žárovek. Z testu totiž vyplynulo, že více než pětina z nich nevyužívá v domácnosti ani jednu.

Středočechům dal zabrat výpočet z faktury, kolik daná domácnost platí celkem za spotřebu elektřiny v době vysokého tarifu. Správně si s touto otázkou poradila jen tři procenta. Velmi dobře si naopak obyvatelé středních Čech poradili s otázkou, jak doma správně větrat, když více než dvě třetiny z nich zvolily variantu větrání protilehlými okny. „Když se nevětrá průvanem, ale průběžně ventilačkou nebo jen jedním oknem, ochlazují se kromě vzduchu také okolní zdi. Typická česká domácnost tak doslova z okna vyhazuje 1 800 Kč za topení každý rok,“ varovala Vladimíra Rosendorfová.

Skupina ČEZ spuštěním Energetického testu národa reaguje na přání a potřeby svých zákazníků. „Zvyšování povědomí o využívání energie považujeme za velmi důležité. Prostřednictvím Energetického testu národa chceme zákazníkům ukázat, že někdy stačí jen trochu změnit naše návyky, udělat doma pár jednoduchých opatření, a rozdíly ve spotřebě energie a následném účtu za ni mohou být opravdu velmi zajímavé,“ řekl Pavel Cyrani, ředitel divize obchod a strategie Skupiny ČEZ.

Firma také přizpůsobuje nabídku svým zákazníkům na míru a průběžně realizuje opatření, kterými vychází vstříc jejich přáním. Jen za loňský rok zavedla Skupina ČEZ zhruba tři desítky takových opatření.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ČEZ

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize odvysílá ze zimní olympiády 240 premiérových hodin

15:13 Česká televize odvysílá ze zimní olympiády 240 premiérových hodin

Peking v podmínkách nevýhradního vysílatele