FN Brno: Genetička a molekulární hematoložka Šárka Pospíšilová byla zvolena novou členkou prestižní Evropské asociace molekulární biologie

13.08.2022 22:45 | Tisková zpráva

Evropská asociace molekulární biologie (EMBO) zveřejnila jména 67 nově zvolených členů.

FN Brno: Genetička a molekulární hematoložka Šárka Pospíšilová byla zvolena novou členkou prestižní Evropské asociace molekulární biologie
Foto: fnbrno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Brno - logo

Genetička a molekulární hematoložka profesorka RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D., z Centra molekulární biologie a genové terapie Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a LF MU, vedoucí výzkumné skupiny Lékařské genomiky na institutu CEITEC MU a prorektorka MU, se stala jednou z nově zvolených členů. Noví členové se připojí k prestižní EMBO komunitě předních výzkumníků v oblasti molekulární biologie a v příbuzných oborech. Členové EMBO ovlivňují směřování biologických věd v Evropě i mimo ně a podporují excelenci v této společensky důležité vědecké disciplíně. 

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 37049 lidí

„Z této zprávy mám ohromnou radost. EMBO je organizace, která sdružuje nejlepší světové vědce, mezi kterými jsou např. držitelé Nobelovy ceny. Pro Masarykovu univerzitu je to další z řady ocenění toho, že na naší půdě působí excelentní vědci, mezi které dlouhodobě řadíme i paní prorektorku Pospíšilovou. Být členem EMBO je prestižní záležitost, neboť do této vybrané společnosti se nelze žádným způsobem přihlásit. Člověk musí obdržet nominaci, o které je následně hlasováno,“ vysvětluje rektor MU Martin Bareš.

Zvolení profesorky Pospíšilové do tohoto prestižního vědeckého klubu není až tak překvapivé. Šárka Pospíšilová je autorkou a spoluautorkou více než 200 vědeckých publikací, sedmi patentů a několika odborných knih. Je členkou několika významných národních a mezinárodních výborů zaměřených na genetická a hematologická onemocnění. Za svou kariéru získala několik vědeckých ocenění, mj. tři ceny Ministra zdravotnictví ČR za lékařský výzkum, dvě ceny Ligy proti rakovině, dvě ceny České lékařské společnosti J. E. Purkyně a mnoho dalších ocenění. Šárka Pospíšilová je známá jako první dáma českého genetického výzkumu, a proto není žádným překvapením, že byla letos nominována a zvolena jednou z nových členek EMBO. Aktuálně se také aktivně podílí na organizaci oslav 200. výročí narození zakladatele moderní genetiky Gregora Johanna Mendela a Mendelovy genetické konference.

Noví členové EMBO jsou voleni každoročně jako uznání jejich přínosu k vědecké excelenci. Výběr Šárky Pospíšilové je tak poctou jejímu výzkumu a úspěchům ve vědecké komunitě. Hlavním cílem asociace EMBO je podporovat talentované výzkumné pracovníky ve všech fázích jejich kariéry, stimulovat výměnu vědeckých informací a pomáhat budovat evropské výzkumné prostředí, kde vědci mohou dosahovat co nejlepších výsledků. Noví členové přináší další odborné znalosti a zkušenosti, aby pomohli asociaci EMBO dále posílit její iniciativy. 

„Jsem nesmírně potěšena. Toto ocenění dává další rozměr a smysluplnost mé práci. Ocitnout se v tak privilegované společnosti těch nejlepších vědců mě naplňuje pocitem štěstí a uznání. Zároveň je to také další závazek a nový hnací motor do další práce. A také příležitost poděkovat všem mým kolegům z Centra molekulární medicíny CEITEC a také z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno. Věda je v dnešní době týmovou prací, bez níž by nebylo možné dosahovat špičkových vědeckých výsledků, které jsou navíc přímo aplikovatelné v medicíně,“ uzavírá Šárka Pospíšilová.

Zdroj podkladu textu: Autoři CEITEC a MU

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdy přidáte učitelům?

Kdy budou učitelé brát minimálně stejně, jako třeba zákonodárci? Včera v hlavních zprávvách na Nově říkali, že vaše vláda dává učitelům málo, že nemají ani na pomůcky, a lze předpokládat, že učitelé budou ze škol odcházet nebo se minimálně nepohrnou učinit noví, a že je to potřeba! Nemyslíte, že by ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad pro ochranu osobních údajů: Konference GDPR 2022

22:33 Úřad pro ochranu osobních údajů: Konference GDPR 2022

V současné době digitalizace se ne vždy daří, aby byly ve veřejných agendách respektovány požadavky …