I díky tomu, že nedlouho předtím prošli právě HOBITem, který připravilo Mezinárodní centrum klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC). V těchto dnech odstartovala druhá etapa projektu, která ve vybraných základních školách a gymnáziích na jihu Moravy zjišťuje, jak dokázali školáci a studenti prezentované informace vstřebat a uchovat ve svých hlavách k potenciálnímu využití. Pomocí výukových filmů se učili zachránit život, když včas poznají příznaky cévní mozkové příhody a srdečního infarktu.
Dvouletý projekt si klade za cíl naučit děti rozpoznat příznaky obou nebezpečných zdravotních postižení a umět rychle pomoci. V České republice totiž zemře na cerebrovaskulární (cévně mozkové) nebo kardiovaskulární onemocnění každý druhý člověk. Ročně ve světě usmrtí více než 22 milionů lidí. „Moderní medicína by ale dokázala mnoho úmrtí i následků onemocnění odvrátit, kdyby lidé věděli, jak při prvních projevech zasáhnout. Vzdělávací kampaně jsou bohužel buď minimálně účinné, nebo neúčinné – veřejnost informace z médií nevnímá. Řada odborníků ve světě i tuzemsku proto navrhuje vzdělávání populace o nejzávažnějších nemocech a diagnostice systematicky už ve školách,” uvedl garant projektu Robert Mikulík.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva