Generálporučík přiblížil studentům kariéru náčelníka generálního štábu

11.10.2015 11:44 | Zprávy

Na řadu zvídavých dotazů odpovídal náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář studentům chebského gymnázia a Střední živnostenské školy v Sokolově v rámci setkání, které se uskutečnilo v pražském hotelu Jalta. Besedu zorganizoval učitel dějepisu Miroslav Stulák z Chebu.

Generálporučík přiblížil studentům kariéru náčelníka generálního štábu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Bečvář a Jiří Ovčáček

A otázky studentů byly opravdu různorodé. Žáci se ptali nejen na obsah práce náčelníka Generálního štábu AČR, začátky a úskalí vojenské kariéry, ale také na příchod imigrantů do Evropy, obnovu základní vojenské služby, roli žen v armádě či vnímání bezpečnostního prostředí v České republice. Padaly i otázky na osobní zájmy či rodinné zázemí.

„Svého rozhodnutí studovat vojenské gymnázium a následně dělostřelecký obor na vysoké škole jsem nikdy nelitoval,“ konstatoval generál Bečvář a s úsměvem dodal: „Pocházím z malé vesničky Čížkov u Plzně, a proto snad mí rodiče počítali s tím, že budu v dospělosti, stejně jako oni, pracovat v zemědělství. Ale mé rozhodnutí nastoupit na vojenskou školu, nakonec schválili. A zda jsem to udělal proto, že jsem z Čížkova viděl na špičku zámku v Zelené Hoře, kde se odehráli Švandrlíkovi Černí baroni, či vlivem vojenských náborářů, kteří nám ve škole objasnili podmínky studia, těžko říci.“

V každém případě pobyt na gymnáziu v Moravské Třebové, 300 kilometrů od domova, hodnotí generál Bečvář pozitivně: „Nebyl jsem žádný 'průšvihář', školu jsem si užíval. Hodně jsme sportovali, ale hodně jsem se i učili. Jedna záliba z dětství mi ovšem zůstala. Jako kluk jsem jezdil na koních a i dnes se k nim rád vracím.“

Co obnáší práce náčelníka Generálního štábu AČR?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Středočeští celníci se zaměřili na dlužníky

7:16 Celní správa: Středočeští celníci se zaměřili na dlužníky

Celní úřad pro Středočeský kraj uspořádal ve čtvrtek 18. června kontrolní akci na dálnici D8, při kt…