HK ČR: Podnikatelé vyznamenali Řádem Vavřínu vědce Maříka, Diviše z Kooperativy i zpěvačku Bílou

08.11.2017 9:10

Celkem 14 osobností se stalo novými laureáty Řádu Vavřínu, kterým podnikatelé vyjadřují uznání a respekt významným osobnostem a podnikatelským subjektům za jejich práci.

HK ČR: Podnikatelé vyznamenali Řádem Vavřínu vědce Maříka, Diviše z Kooperativy i zpěvačku Bílou
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo
reklama

Mezi oceněnými nechybí vědec Vladimír Mařík, kterého podnikatelé dnes v paláci Žofín ocenili za celoživotní dílo v oblasti vědy, nebo zakladatel českého vyhledávače letenek po celém světě Kiwi.com Oliver Dlouhý.

„Podmínky pro podnikání nejsou v naší zemi bohužel v mnoha ohledech ideální. O to více mě těší, kolik skvělých příběhů a úspěšných lidí Česká republika má,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý před 400 hosty z řad podnikatelů, manažerů firem, představitelů státní správy a osobností veřejného života.

Řád Vavřínu udělovaný Hospodářskou komorou zohledňuje celoživotní dílo, společenský dopad i třeba mezinárodní přesah. Řád je udělován také osobnostem, které hrdě reprezentují a významně podporují zemi, či osobnostem, jež vytváří nadčasové hodnoty. Mezi laureáty tohoto ocenění patří například Jiří Rückl, Cyril Höschl, Jiří Bartoška, Věra Čáslavská či Dana Drábová.

Akce Hospodářské komory a C.O.T. media s.r.o. se konala pod záštitou prezidenta ČR Miloše Zemana, předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha, předsedy vlády Bohuslava Sobotky, ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka a starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého.

Laureáti Řádu Vavřínu 2017:

Beneš Daniel

předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ a.s.

Daniel Beneš je generálním ředitelem a předsedou představenstva energetické Skupiny ČEZ od září 2011. Během své profesní kariéry působil na vrcholových postech v řadě významných firem. Daniel Beneš je rovněž aktivní v rámci vyjednávání o podobě nové energetické politiky Evropské unie. Ve Svazu průmyslu a dopravy zastává pozici viceprezidenta. Předsedá Správní radě Nadace ČEZ a je častým hostem na akademické půdě univerzit a vysokých škol. Je držitelem prestižního ocenění Manažer roku 2014.

za významné manažerské úspěchy

Bílá Lucie

zpěvačka

Lucie Bílá se dlouhodobě řadí mezi naše nejpopulárnější zpěvačky. Kromě vystupování na koncertech vydala celou řadu sólových alb, vystupuje v muzikálech i ve filmu. Je mnohonásobnou držitelkou prestižních ocenění - televizních Cen TýTý, Českého slavíka, v loňském roce byla oceněna také Českou akademií populární hudby jako Zpěvačka 25letí. Lucie Bílá se významně věnuje i charitativní činnosti.

za významné úspěchy v oblasti kultury

Binar Jan

CEO společnosti McCann Erickson Prague

Jan Binar je jedním z nejoceňovanějších manažerů v oboru komerční komunikace a řadí se k zakladatelům novodobé české reklamy. Posledních 6 let je prezidentem Asociace komunikačních agentur, minulý rok se stal také prezidentem EDCOM. Společnost McCann Prague získala pod jeho vedením řadu ocenění v oblasti efektivity i kreativity, jak v Čechách, tak i na celosvětové úrovni. Například Zlatého lva z mezinárodního festivalu v Cannes, nejprestižnější soutěže v oboru. McCann tvoří kampaně pro místní a také pro globální trh. Export kvalitních českých kreativních řešení jim roste dvouciferným tempem.

za významné manažerské úspěchy

Blažek Zdeněk

majitel společnosti REPLAST holding, spol. s r.o.

Zdeněk Blažek je úspěšným podnikatelem, zakladatelem a majitelem společnosti REPLAST holding, spol. s r.o., která se zabývá zpracováním použitých plastů a jejich dalším smysluplným využitím, což je samo o sobě velkým přínosem pro ochranu životního prostředí.

za významné podnikatelské úspěchy

Diviš Martin

předseda představenstva a generální ředitel společnosti Kooperativa pojišťovna, a.s.

Svůj profesní život Martin Diviš spojil s pojišťovnou Kooperativa. Nastoupil do ní v roce 1996, od roku 2008 je předsedou představenstva a generálním ředitelem. Od roku 2013 je také zároveň prezidentem České asociace pojišťoven. Jeho velkým koníčkem je létání, je držitelem licence dopravního pilota. Ve volném čase létá jako pilot ČSA na pravidelných linkách po Evropě. A to bez nároku na odměnu, respektive tyto vydělané peníze věnuje na charitativní projekty.

za významné manažerské úspěchy

Dlouhý Oliver

zakladatel a generální ředitel společnosti Kiwi.com

Oliver Dlouhý patří mezi nejúspěšnější zakladatele startupů ve střední Evropě. Založil úspěšný vyhledávač letenek Skypicker následně přejmenovaný na Kiwi.com. Se svým týmem vytvořil unikátní algoritmus pro vyhledávání letů, který umožňuje zákazníkům automaticky kombinovat lety běžně nespolupracujících leteckých společností do jednoho itineráře.

za úspěšný podnikatelský počin

Dospiva Marek

spoluzakladatel a spolumajitel investiční skupiny Penta Investments

Marek Dospiva je úspěšný český podnikatel. Je spoluzakladatelem a spolumajitelem investiční skupiny Penta Investments, která má středoevropskou působnost a do které mimo jiné patří lékárenská síť Dr. Max, Aero Vodochody, či sázková společnost Fortuna.

za významné podnikatelské úspěchy

Fištejn Jefim

publicista, esejista a scenárista

Jefim Fištejn je publicista, esejista a scenárista. Je autorem četných politických článků, komentářů a kulturologických esejů v českém, ruském, německém a anglickém tisku, dále několika knih a scénářů k dokumentárním filmům. Nejvíce je znám pro své dlouholeté redakční působení v Rádiu Svobodná Evropa. Dva roky rovněž zastával post šéfredaktora Lidových novin. Jefim Fištejn je nositel Ceny Stříbrná křepelka Českého literárního fondu za rok 1995.

za celoživotní dílo v oblasti publicistiky

Hála František

předseda představenstva společnosti TESLA a.s.

František Hála je úspěšným podnikatelem, působí jako předseda představenstva společnosti TESLA se sídlem v Hloubětíně,  která je nástupnickou organizací kontrolující ochranou známu TESLA. V roce 2012 se společnost také díky Františku Hálovi vrátila do českých rukou. Firma se orientuje na oblast elektro, telekomunikační a vysílací technologie a zároveň na úpravny vody, strojírenství a výrobu solární energie.

za významné podnikatelské úspěchy

Chmela Petr 

spoluzakladatel a spolumajitel společnosti Tescoma

Petr Chmela je úspěšným podnikatelem, spoluzakladatelem a spolumajitelem zlínské společnosti Tescoma, která patří mezi světové výrobce kuchyňských potřeb. Je jedničkou na českém a slovenském trhu, přední pozici si vybudovala také ve světě.

za významné podnikatelské úspěchy

Mařík Vladimír

vědec

Kybernetik Vladimír Mařík je vědeckou kapacitou respektovanou celým světem. Je otcem strategie Společnost 4.0. a představitelem budoucí průmyslové evoluce. Mezi hlavní odborné zájmy profesora Maříka patří umělá inteligence, multiagentní a znalostní systémy, softcomputing a aplikace plánování a rozvrhování výroby. Za své vědecké úspěchy získal nespočet významných ocenění.

za celoživotní dílo v oblasti vědy

Svoboda David

sportovec

David Svoboda je historicky nejúspěšnějším reprezentantem ČR v moderním pětiboji. Je držitelem celkem 16 medailí z mistrovství Evropy, mistrovství světa a olympijských her a držitelem několika světových a olympijských rekordů. K jeho největším úspěchům patří vítězství v moderním pětiboji na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 a titul mistra Evropy z roku 2010. V září tohoto roku završil svoji úspěšnou aktivní sportovní kariéru.

za výjimečné úspěchy v oblasti sportu

Svozil Cyril

majitel a jednatel společnosti Fenix Group a.s.

Cyril Svozil je majitelem a jednatelem úspěšné společnosti Fenix Group a.s., která vyrábí kompletní sortiment elektrického vytápění pro obytné domy, kanceláře, ale i do průmyslových a zemědělských objektů. Své výrobky vyváží do 65 zemí z celého světa.

za významné podnikatelské úspěchy

Zitko Jan

předseda představenstva a zakladatel společnosti ALUKOV a.s.

Jan Zitko je sedlák a úspěšný podnikatel. Je předsedou představenstva a zakladatelem společnosti ALUKOV a.s. zaměřující se zejména na vývoj, výrobu a prodej zastřešení bazénu, teras a vířivých van. Firma ALUKOV má výrobní závody v České republice, Slovensku, Maďarsku, Rusku a obchodní zastoupení ve čtyřiceti zemích světa.

za významné podnikatelské úspěchy

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČHMÚ: Potvrzujeme doposud výjimečně kvalitní ovzduší v roce 2020

22:23 ČHMÚ: Potvrzujeme doposud výjimečně kvalitní ovzduší v roce 2020

Vyhodnocení kvality ovzduší za první tři čtvrtinu roku 2020 hovoří o výjimečném stavu. Ve srovnání s…