HK: Šíp - Budoucností české železnice jsou vysokorychlostní tratě

08.11.2016 14:05 | Zprávy

V souvislosti s dnešním Žofínským fórem zabývajícím se současností a perspektivou české železnice dopravní experti Hospodářské komory upozorňují, že zatímco skoro všechny sousední země intenzivně budují nebo plánují vysokorychlostní železniční tratě, u nás stále neexistuje ani vládní koncepce, jak a kdy je postavit. Problémem podle nich je i to, že železnice je jediným odvětvím ekonomiky, kde nejsou soukromí investoři vítáni.

HK: Šíp - Budoucností české železnice jsou vysokorychlostní tratě
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

„Česká republika při výstavbě vysokorychlostních tratí zaspala,“ míní předseda Dopravní sekce Hospodářské komory ČR Emanuel Šíp, který zároveň dodává: „Není žádným tajemstvím, že si česká železniční infrastruktura stále udržuje značný odstup za kvalitou infrastruktury ve „starých“ zemích EU. Pokud nedojde ke zlepšení tohoto stavu, mohla by se Česká republika přes svou ideální geografickou polohu ve středu Evropy stát místem, které bude objížděno jak v železniční osobní, tak nákladní dopravě,“ Šíp.

Proto se také Hospodářská komora angažuje v podpoře přípravy české sítě vysokorychlostních tratí a dohlíží na to, aby koncepty připravované Ministerstvem dopravy a Správou železniční dopravní cesty odpovídaly progresivním evropským trendům a vedly k účinnému odbourávání zaostalosti vůči zemím ležícím na západ od republiky.

Aby se začaly stavět tratě, na kterých by bylo možné dosáhnout rychlosti nejméně 250 kilometrů za hodinu, organizuje Hospodářská komora diskusní kulaté stoly, u kterých usedávají odborníci z oblasti dopravy, dopravní experti Hospodářské komory, ekonomové i zástupci soukromého sektoru. Poslední takový kulatý stůl – třetí v řadě – se uskutečnil včera za účasti předních českých dopravních expertů.

Podle Šípa je dalším problémem to, že stát protežuje jím vlastněnou akciovou společnost České dráhy v neprospěch soukromých investorů. Dokladem je mj. poslední novela zákona o dráhách, která je značně excesivní při potlačování komerčních dopravců oproti nové evropské směrnici 2012/34/EU, kterou měla transponovat. Dalším příkladem je zajištění spolufinancování regionální železniční dopravy až do roku 2034, které nepokrytě preferuje přímé zadávání závazků veřejné služby ČD. To vede podle Šípa mimo jiné k nehospodárnému vynakládání prostředků daňových poplatníků.

Hospodářská komora rovněž podporuje diskusi o budoucnosti společnosti ČD Cargo, a.s., do které nemůže stát jako její dosavadní vlastník účinně investovat, a která v důsledku toho ztrácí podstatnou část své tržní pozice vůči železničním konkurentům i vůči silniční dopravě.

Hospodářská komora dále prosazuje vznik integrovaného tarifního systému na síti železniční osobní dopravy, který by umožnil jak existenci jednotné jízdenky pro všechny dopravce, tak i neztenčenou možnost nabízet cestujícím akviziční tarifní slevy a programy.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Korupce

Takových, co slibovali, jak zatočí s korupcí tu už bylo. V čem spočívá ten váš plán, jak s ní skoncovat? A za dobu, co jste ve sněmovně, předložili jste nějaký návrh, který by korupci zabránil? Jaký? Protože jak píšete, dochází k ní pořád

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP posílá samosprávám 20 milionů, dohlédnou na zlepšení ovzduší v českých obcích

20:11 MŽP posílá samosprávám 20 milionů, dohlédnou na zlepšení ovzduší v českých obcích

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR finančně pod…