HZS: Hasičské laboratoře získaly unikátní přístroje k detekci a identifikaci nebezpečných látek

06.05.2025 16:08 | Tisková zpráva

Chemické laboratoře HZS ČR a Technický ústav požární ochrany získaly pět druhů speciálních přístrojů. Jde o vysoce výkonné spektrometry, detektory škodlivin a monitory radiace. Tyto unikátní přístroje jsou určené k ochraně obyvatel EU proti nebezpečným látkám a čeští hasiči je získali do opatrování v rámci projektu rescEU-MED-CBRN-CZ, který koordinuje Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Projekt je součástí Mechanismu civilní ochrany Unie.

HZS: Hasičské laboratoře získaly unikátní přístroje k detekci a identifikaci nebezpečných látek
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

Cílem projektu rescEU-MED-CBRN-CZ je vytvořit a udržovat zásoby přístrojového vybavení pro detekci, odběr vzorků, identifikaci a monitorování nebezpečných chemických, biologických, radiologických a jaderných látek (CBRN). Projekt potrvá do konce září 2026 a jeho rozpočet přesahuje 14 milionů eur. Jedná se o náklady na pořízení, pojištění a údržbu přístrojů i na proškolení personálu, které v plné výši bez DPH financuje Evropská unie. Příjemcem grantu je MV – GŘ HZS ČR.

V rámci projektu vznikne šest specializovaných skladů přístrojů rozmístěných po celé České republice, a to v rámci chemických laboratoří HZS ČR a Technického ústavu požární ochrany. Postupně tak bude pro každý sklad pořízeno celkem 34 přístrojů a prostředků, které budou použitelné v případě mimořádných událostí s prokázaným nebo potenciálním výskytem CBRN hrozeb. Všechna zařízení lze použít v terénu, v budovách i při mobilním monitoringu.

S první částí nových přístrojů se v současnosti už školí personál. Jedním z nejzajímavějších zařízení, které mají hasiči nově k dispozici, je spektrometr THREAT ID. Přístroj pracuje na principu infračervené spektrometrie s Fourierovou transformací (FTIR spektrometrie) a zvládne identifikovat přes 23 tisíc pevných látek a kapalin a k tomu také 5,5 tisíce různých plynů a par.

Anketa

Může být Fialova show s Ivou Pazderkovou vtipná?

2%
92%
hlasovalo: 3380 lidí

Dalšími unikátními přístroji, získanými v rámci projektu, jsou přenosné ruční spektrometry Pendar X10 a XplorIR. Spektrometr Pendar X10 dokáže rozeznat cca 6 tisíc různých látek pevného a kapalného skupenství. V databázi má drogy, průmyslové škodliviny, výbušniny i vysoce toxické látky včetně novičoků, tedy nervově paralytických látek. Přístroj využívá tzv. Stand OFF Ramanovu spektrometrii a umožňuje tak bezkontaktní měření vzorků až na 2 metry, a to bez nutnosti manipulace se vzorkem: hasiči tedy potenciálně nebezpečnou látku mohou ponechat v jakémkoli průhledném nebo poloprůhledném obalu. Laser je natolik bezpečný, že nehrozí ani poškození obalu a kontaminace prostředí, ani výbuch zkoumané látky. 

Spektrometr XplorIR využívá FTIR spektrometrii. Zaplňuje mezeru v oblasti detekce a identifikace plynů a par při průmyslových haváriích. Zvládne kontinuálně analyzovat vzdušné látky přímo v nebezpečné zóně. Uplatní se při hledání úniků, sledování jejich zdrojů nebo identifikaci látek podle par, které uvolňují a jeho obsluha je velice jednoduchá. V rámci České republiky mají hasiči tento model jako první ze všech. 

Všechny spektrometry hasiči získali do opatrování v počtu 6 kusů, budou tak dislokované v každé ze šesti specializovaných hasičských laboratoří a rovnoměrně rozmístěné po celé republice. Totéž platí o čtvrtém sofistikovaném přístroji, NEO WatchGas, přenosném ručním fotoionizačním detektoru plynů a par, který je vhodný pro vyhledávání těkavých organických látek nebo toxických průmyslových škodlivin. 

Poslední typ přístroje, které budou opatrovat hasičské laboratoře, je Ultraradiac-PLUS. Těch hasiči mají nově v opatrování 24. Primárně upozorňují na přítomnost zdroje ionizujícího záření a pomáhají stanovit bezpečnou dobu pobytu v zasažené oblasti. Umožňují operativně měřit dávkový příkon i celkovou obdrženou dávku, vytyčit nebezpečnou a bezpečnostní zónu nebo plánovat polohu dekontaminačního stanoviště. Překročení nastavených mezí signalizují opticky i akusticky. 

Všechny přístroje jsou primárně určené k ochraně obyvatel Evropské unie, mohou být kdykoli připraveny k nasazení, pokud o to požádá některý ze států zapojených do Mechanismu civilní ochrany EU. Laboratoře HZS ČR je budou nejen ochraňovat a udržovat v provozuschopném stavu, ale mohou je také využít při zásazích s výskytem nebezpečných látek na území ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Rada České televize odvolala generálního ředitele Jana Součka. Vedením je pověřen Michal Fila

19:15 Rada České televize odvolala generálního ředitele Jana Součka. Vedením je pověřen Michal Fila

Rada České televize na svém dnešním mimořádném jednání odvolala generálního ředitele Jana Součka. Ve…