HZS: Hasičské laboratoře získaly unikátní přístroje k detekci a identifikaci nebezpečných látek

06.05.2025 16:08 | Tisková zpráva

Chemické laboratoře HZS ČR a Technický ústav požární ochrany získaly pět druhů speciálních přístrojů. Jde o vysoce výkonné spektrometry, detektory škodlivin a monitory radiace. Tyto unikátní přístroje jsou určené k ochraně obyvatel EU proti nebezpečným látkám a čeští hasiči je získali do opatrování v rámci projektu rescEU-MED-CBRN-CZ, který koordinuje Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Projekt je součástí Mechanismu civilní ochrany Unie.

HZS: Hasičské laboratoře získaly unikátní přístroje k detekci a identifikaci nebezpečných látek
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

Cílem projektu rescEU-MED-CBRN-CZ je vytvořit a udržovat zásoby přístrojového vybavení pro detekci, odběr vzorků, identifikaci a monitorování nebezpečných chemických, biologických, radiologických a jaderných látek (CBRN). Projekt potrvá do konce září 2026 a jeho rozpočet přesahuje 14 milionů eur. Jedná se o náklady na pořízení, pojištění a údržbu přístrojů i na proškolení personálu, které v plné výši bez DPH financuje Evropská unie. Příjemcem grantu je MV – GŘ HZS ČR.

V rámci projektu vznikne šest specializovaných skladů přístrojů rozmístěných po celé České republice, a to v rámci chemických laboratoří HZS ČR a Technického ústavu požární ochrany. Postupně tak bude pro každý sklad pořízeno celkem 34 přístrojů a prostředků, které budou použitelné v případě mimořádných událostí s prokázaným nebo potenciálním výskytem CBRN hrozeb. Všechna zařízení lze použít v terénu, v budovách i při mobilním monitoringu.

S první částí nových přístrojů se v současnosti už školí personál. Jedním z nejzajímavějších zařízení, které mají hasiči nově k dispozici, je spektrometr THREAT ID. Přístroj pracuje na principu infračervené spektrometrie s Fourierovou transformací (FTIR spektrometrie) a zvládne identifikovat přes 23 tisíc pevných látek a kapalin a k tomu také 5,5 tisíce různých plynů a par.

Anketa

Může být Fialova show s Ivou Pazderkovou vtipná?

3%
92%
hlasovalo: 3438 lidí

Dalšími unikátními přístroji, získanými v rámci projektu, jsou přenosné ruční spektrometry Pendar X10 a XplorIR. Spektrometr Pendar X10 dokáže rozeznat cca 6 tisíc různých látek pevného a kapalného skupenství. V databázi má drogy, průmyslové škodliviny, výbušniny i vysoce toxické látky včetně novičoků, tedy nervově paralytických látek. Přístroj využívá tzv. Stand OFF Ramanovu spektrometrii a umožňuje tak bezkontaktní měření vzorků až na 2 metry, a to bez nutnosti manipulace se vzorkem: hasiči tedy potenciálně nebezpečnou látku mohou ponechat v jakémkoli průhledném nebo poloprůhledném obalu. Laser je natolik bezpečný, že nehrozí ani poškození obalu a kontaminace prostředí, ani výbuch zkoumané látky. 

Spektrometr XplorIR využívá FTIR spektrometrii. Zaplňuje mezeru v oblasti detekce a identifikace plynů a par při průmyslových haváriích. Zvládne kontinuálně analyzovat vzdušné látky přímo v nebezpečné zóně. Uplatní se při hledání úniků, sledování jejich zdrojů nebo identifikaci látek podle par, které uvolňují a jeho obsluha je velice jednoduchá. V rámci České republiky mají hasiči tento model jako první ze všech. 

Všechny spektrometry hasiči získali do opatrování v počtu 6 kusů, budou tak dislokované v každé ze šesti specializovaných hasičských laboratoří a rovnoměrně rozmístěné po celé republice. Totéž platí o čtvrtém sofistikovaném přístroji, NEO WatchGas, přenosném ručním fotoionizačním detektoru plynů a par, který je vhodný pro vyhledávání těkavých organických látek nebo toxických průmyslových škodlivin. 

Poslední typ přístroje, které budou opatrovat hasičské laboratoře, je Ultraradiac-PLUS. Těch hasiči mají nově v opatrování 24. Primárně upozorňují na přítomnost zdroje ionizujícího záření a pomáhají stanovit bezpečnou dobu pobytu v zasažené oblasti. Umožňují operativně měřit dávkový příkon i celkovou obdrženou dávku, vytyčit nebezpečnou a bezpečnostní zónu nebo plánovat polohu dekontaminačního stanoviště. Překročení nastavených mezí signalizují opticky i akusticky. 

Všechny přístroje jsou primárně určené k ochraně obyvatel Evropské unie, mohou být kdykoli připraveny k nasazení, pokud o to požádá některý ze států zapojených do Mechanismu civilní ochrany EU. Laboratoře HZS ČR je budou nejen ochraňovat a udržovat v provozuschopném stavu, ale mohou je také využít při zásazích s výskytem nebezpečných látek na území ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

BESIP: „Chybělo málo“ - kampaň k bezpečnosti chodců na přechodech

22:03 BESIP: „Chybělo málo“ - kampaň k bezpečnosti chodců na přechodech

Přechody pro chodce dosud nejsou bezpečným místem, které spolehlivě chrání pěší účastníky silničního…