Hospodářská komora: Prezidenta doprovodí do Izraele 70 firem i vědecká pracoviště

23.11.2018 14:41

Hospodářská komora České republiky organizuje podnikatelskou misi doprovázející prezidenta republiky Miloše Zemana do Izraele ve dnech 25. až 28. listopadu. Ve spolupráci s Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou připravila v Tel Avivu Česko-izraelské podnikatelské fórum, z kterého se podnikatelská delegace vedená prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým přesune do Jeruzaléma. Podnikatelská mise navazuje na návštěvu izraelského prezidenta Reuvena Rivlina v České republice před třemi lety.

Hospodářská komora: Prezidenta doprovodí do Izraele 70 firem i vědecká pracoviště
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Hospodářská komora podnikatelskou misi koncipuje jako multioborovou. Přihlásit se do ní mohla kterákoli česká firma se zájmem o izraelský trh bez ohledu na její velikost, ale také různá vědecká pracoviště či vysoké školy.

V 70členné podnikatelské delegaci budou zastoupené firmy napříč regiony, odvětvími a obory. Mimo jiné strojírenské firmy orientující se na výrobu dopravních prostředků, výrobci elektromotorů, čerpadel, ale také firmy zabývající se biotechnologiemi, námořní přepravou, poskytovatelé lázeňských služeb či pivovar.

Početnou část podnikatelské delegace budou tvořit firmy z oblasti obranného průmyslu, například výrobci českých radarů a technologií pro detekci zbraní a eliminaci dronů, firmy zabývající se protichemickou a protibiologickou ochranou, výrobci armádních tkanin a velkoprostorových armádních stanů nebo protipožární techniky.

Stejně jako u kterékoli podnikatelské mise, kterou organizuje Hospodářská komora, si náklady cesty musí hradit sami účastníci mise.

V průběhu mise se uskuteční mimo jiné Česko-izraelské podnikatelské fórum za účasti ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové a rovněž dvoustranná jednání českých a izraelských firem v Tel Avivu nebo pracovní setkání podnikatelské delegace s prezidentem republiky Milošem Zemanem. O nových zakázkách budou představitelé českých podniků jednat se svými protějšky také v Jeruzalémě, poté bude následovat slavnostní otevření Českého centra.

Izrael patří hospodářsky k nejvyspělejším zemím světa, pro jeho hospodářství je přitom typická vysoká technologická úroveň produkce, což je pro podnikatele z proexportně a průmyslově orientované České republiky značná výzva.

Podle Hospodářské komory by se ekonomická spolupráce mezi Českou republikou a Izraelem měla soustředit především na obory s vysoce vyspělou technologií a s vysokou přidanou hodnotou. V regionu Blízkého východu je Stát Izrael bezpochyby nejdůležitějším obchodním partnerem České republiky.

Izraelským podnikatelům se Česká republika představí jako průmyslově orientovaná země, vyrábějící mimo jiné více než jeden milion automobilů ročně, letadla, vlaky, autobusy nebo také ruční sklo. Hospodářská komora hodlá zároveň zdůraznit, že výrobky a služby českých podnikatelů patří mezi špičku ve světě a že dobré renomé v zahraničí mají české firmy také díky IT technologiím, nanotechnologiím, biotechnologickým výrobkům nebo pokročilým technologiím v oblasti obnovitelných zdrojů energie nebo čistíren odpadních vod.

Na zintenzivnění spolupráce v oblasti vyspělých technologií se před třemi lety shodli také prezidenti obou zemí na podnikatelském fóru v Lichtenštejnském paláci v Praze, které organizovala právě Hospodářská komora ve spolupráci s Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou. Prezident Miloš Zeman tehdy upozornil, že dynamika investic mezi oběma zeměmi stagnuje a že je ještě co zlepšovat, prezident Státu Izrael Reuven Rivlin na místě také vyjádřil podporu izraelské vlády.

Hospodářská komora poslední outgoingovou podnikatelskou misi do Izraele doprovázející předsedu vlády České republiky zorganizovala v roce 2014, navštívenými místy byl Tel Aviv a Jeruzalém. Premiéra tehdy doprovázelo 40 českých firem, především z oblasti IT, výzkumu a vývoje.

Loni český vývoz do Státu Izrael poprvé v historii přesáhl 1 mld. USD (přesně 1,033 mld. USD), což bylo o 6,7 % více, než v roce 2016. Dovoz činil 276 mil. USD. Z pohledu absolutní výše exportu byl pro Českou republiku Izrael v roce 2017 třetím nejdůležitějším mimoevropským zákazníkem po USA a Číně.

České firmy do Izraele vyvážejí především automobily, měřicí přístroje, ale také zbraně. Izrael vyváží do světa zejména high-tech výrobky, podíl vyvezeného zboží s nižší přidanou hodnotou dlouhodobě klesá. Do ČR nejčastěji dovážíme elektroniku a léky.

Co se týká automobilového průmyslu, tradiční automobilové velmoci, jakými jsou Německo, Spojené státy americké a Francie, které před několika lety dominovaly zdejšímu trhu s osobními motorovými vozidly, byly z předních pozic zcela vytlačeny Českou republikou, Tureckem, Slovenskem a Maďarskem. Vozidla vyrobená v České republice a na Slovensku představují nyní téměř čtvrtinu izraelského automobilového trhu.

V oblasti obranného průmyslu Izrael současně patří mezi největší dovozce vojenského materiálu. Roční rozpočet izraelské armády v současnosti přesahuje 17 mld. USD, z čehož 3 mld. USD (cca. 18 %) představuje přímá podpora Spojených států amerických. Tato pomoc by měla být od letošního roku navýšená na 3,8 mld. USD ročně. Izrael v horizontu tří let postupně navýší dovoz vojenské techniky z aktuálních 2,8 mld. USD až na téměř dvojnásobek, což je příležitost pro české firmy jak v podobě exportu českých technologií, tak i pro spolupráci se špičkovými izraelskými firmami, což nezřídka posouvá české firmy na vyšší technologickou úroveň a tím posiluje jejich mezinárodní konkurenceschopnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Probační a mediační služba řeší problémy s dodavatelem elektronického monitorovacího systému

22:03 Probační a mediační služba řeší problémy s dodavatelem elektronického monitorovacího systému

Probační a mediační služba aktuálně intenzivně řeší problémy s dodavatelem elektronického monitorova…