Hospodářská komora přijímá žádosti o zaměstnance z Mongolska a Filipín

10.04.2018 19:54 | Zprávy

Kvůli nedostatku pracovní síly na tuzemském trhu práce Hospodářská komora České republiky dnes začala vyřizovat žádosti firem o doporučení na zaměstnance z Filipín a Mongolska.

Hospodářská komora přijímá žádosti o zaměstnance z Mongolska a Filipín
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Učinila tak ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu s výrazným předstihem před plánovaným termínem, vláda totiž chystala spuštění projektu až k 1. květnu. Ročně budou moct tuzemské firmy díky tomuto režimu, jehož cílem je zrychlit přijímání cizinců na pracovní pozice, o které Češi nebo příslušníci států EU nemají zájem, přijmout až 1000 uchazečů z každé země, tzn. přibližně 85 uchazečů měsíčně z Mongolska a 85 pracovníků z Filipín.

O žádostech o zařazení do tohoto programu bude rozhodovat ministerstvo průmyslu a obchodu na základě doporučení od Hospodářské komory České republiky. Nový program označovaný jako Režim ostatní státy je určen jen přímým zaměstnavatelům působícím v České republice alespoň 2 roky v oblasti výroby, služeb nebo ve veřejném sektoru, kteří zaměstnávají alespoň 10 zaměstnanců, nemají žádné závazky vůči státu a nemohou dlouhodobě obsadit volné pracovní místo z českých zdrojů trhu práce. Zaměstnavatelé se mohou na Hospodářskou komoru obracet ode dneška, informace, dokumenty a kontakty naleznou na internetové stránce ZDE

V rámci projektu budou moct zaměstnavatelé podat také tzv. hromadnou žádost pro 30 a více uchazečů. Spolu s ní ale musí zaměstnavatel dodat čestné prohlášení, že bude spolupracovat s Centrem na podporu integrace cizinců v jeho kraji, čestné prohlášení o projednání svého záměru se zaměstnanci ve smyslu ustanovení § 280 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, a vyjádření starosty či primátora obce, kde budou cizinci po příjezdu do ČR ubytováni.

Hospodářská komora zároveň připravuje službu, která by umožnila žádosti firem zpracovávat kompletně stejně jako v režimu pro zaměstnávání pracovní síly z Ukrajiny.

Například o pracovníky z Mongolska je velký zájem hlavně v masokombinátech. Mongolové jsou zvyklí pracovat s masem, od přírody jsou pastevci a práce s nožem jim je blízká. Je to specializovaná a těžká práce, kvůli čemuž jednak není o tuto práci mezi současnými uchazeči na úřadech práce zájem, jednak je kvalifikovaní řezníci neradi zaučují, protože tito zaměstnanci brzy utečou. Získat povolení v mongolském Ulanbátaru pro tuzemské firmy ale bylo dosud velmi obtížné.

Hospodářská komora upozorňuje, že pro zaměstnavatele zaměstnávání kvalifikovaných cizinců s alespoň výučním listem je krizové řešení nedostatku lidí ve výrobě, zaměstnavatelům takový krok totiž přináší nemalé dodatečné náklady – na vyhledání vhodných uchazečů v zahraničí, jejich dopravu, ubytování, zaškolení, překlady předpisů a pracovních postupů.

Zaměstnavatelé musí podle nařízení MPSV nabídnout pracovníkům ze zahraničí stejné pracovní a mzdové podmínky jako u občana ČR.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

22:28 HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

Ve dnech 25.7 a 26. 7. se v budově GŘ HZS ČR uskutečnilo pracovní jednání se zástupci Saska a Bavors…