Jihomoravský kraj podá žalobu kvůli dobývacímu prostoru Uherský Ostroh

11.08.2022 21:35 | Tisková zpráva

Rada Jihomoravského kraje dnes (10. srpna 2022) schválila žalobu proti rozhodnutí Českého báňského úřadu (ČBÚ), kterým bylo změněno rozhodnutí Obvodního báňského úřadu (OBÚ) o stanovení dobývacího prostoru Uherský Ostroh.

Jihomoravský kraj podá žalobu kvůli dobývacímu prostoru Uherský Ostroh
Foto: kr-jihomoravsky.cz
Popisek: Jihomoravský kraj - logo

Kraj nesouhlasí s rozhodnutím ČBÚ i OBÚ, protože předmětný záměr těžby štěrkopísku v Uherském Ostrohu bude mít jednoznačně negativní vliv na blízký vodní zdroj Bzenec-komplex.

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36990 lidí

Ochrana vodárenského zdroje u Uherského Ostrohu má pro Jihomoravský kraj nejvyšší prioritu. Jedná se o jeden z největších vodárenských zdrojů v České republice zásobující cca 140 tisíc obyvatel Jihomoravského regionu. V případě stanovení dobývacího prostoru se jedná o vysoce závažný zásah do území, kdy už rozhodnutí ČBÚ a OBÚ znamená možnost využití území k těžbě, a to jednoznačně ve prospěch těžařské společnosti, kdy je přitom reálná hrozba nevratného poškození či ohrožení vodního zdroje.

„Za současné situace, kdy se vzhledem k nedostatku vody zvyšuje význam každého stávajícího zdroje, není možné přehlížet důvodné obavy a námitky kvůli soukromému zájmu na těžbě,” dodává náměstek pro životní prostředí Lukáš Dubec.

„Jihomoravský kraj nesouhlasí s odůvodněním rozhodnutí odvolacího orgánu a považuje toto odůvodnění za nedostatečné. Odvolací orgán v rámci odvolacího řízení zvýhodnil těžbu štěrkopísku, která je jednoznačně podnikatelským zájmem jednotlivce. Jihomoravský kraj se s tímto názorem odvolacího orgánu neztotožňuje. Naší prioritou je ochrana vodních zdrojů pro obyvatele Jihomoravského kraje,“ uzavírá Dubec, který je pověřen jednat jménem Jihomoravského kraje v soudním řízení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Poslanci schválilaí novelu zákona o významné tržní síle, nyní je na řadě Senát

16:22 ÚOHS: Poslanci schválilaí novelu zákona o významné tržní síle, nyní je na řadě Senát

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky včera ve třetím čtení odhlasovala novelu zákona o výz…