Jihomoravský kraj poprvé udělí Cenu za krajinu. Výhercům rozdělí 230 tisíc

03.12.2021 9:02 | Tisková zpráva

Opatření, která pomáhají zadržet vodu v krajině a zvyšovat tak odolnost vůči klimatickým změnám, mohou lidé přihlásit do nové soutěže. Jihomoravský kraj vyhlašuje první ročník Ceny za krajinu 2021.

Jihomoravský kraj poprvé udělí Cenu za krajinu. Výhercům rozdělí 230 tisíc
Foto: kr-jihomoravsky.cz
Popisek: Jihomoravský kraj

Zájemci mohou nominovat své projekty zaměřené na pomoc přírodě, boj proti suchu a podporu rozmanitosti biodiverzity, které už fungují na území Jihomoravského kraje. Cílem soutěže je motivovat obce, zemědělce, soukromníky, neziskovky a další k lepšímu hospodaření v krajině. „Příroda nepočká. A my potřebujeme příklady dobré praxe, abychom mohli ostatní inspirovat. Jižní Morava je nejsušší oblast v celé zemi a každý takový projekt se počítá,“ zdůraznil hejtman Jan Grolich.

Zapojit se můžou lidé starší 18 let nebo právnické osoby se vztahem k projektu – třeba projektanti, investoři nebo nájemci. Komise složená ze zástupců Jihomoravského kraje, Nadace Partnerství a Mendelovy univerzity v Brně pak vybere deset nejlepších, které se utkají o první tři místa a Cenu veřejnosti. Vyhrát můžou až 100 tisíc korun, kraj celkem rozdělí vítězům 230 tisíc korun. „Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti. Vysazovali jste stromy, budovali nádrže a pomáhali vracet potoky do původních koryt, abyste zadrželi v krajině to nejcennější, co máme – vodu. Touto cenou a finančním bonusem vám chceme poděkovat za vaši práci a motivovat i ostatní,“ prohlásil náměstek pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec.

„Zdraví jihomoravské krajiny úzce souvisí s jejím využíváním. S péčí o půdu. Projekt Nadace Partnerství Živá půda inspiruje vlastníky pozemků i hospodařící zemědělce. Ukazuje, jak na změnu způsobu hospodaření. Z těchto příkladů dobré praxe jsme připravili kritéria pro udělení Ceny za krajinu,“ dodal ředitel Nadace Partnerství a člen komise Petr Kazda.

Své projekty můžou soutěžící hlásit od 1. do 31. prosince 2021, od 17. do 31. ledna 2022 se spustí SMS hlasování o Cenu veřejnosti. Vyhlášení výsledků se uskuteční s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci, nejpozději do konce března 2022. Přihlašovací formulář, pravidla soutěže a hodnotící kritéria najdete na webových stránkách ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Podzemní garáže Národního divadla nabízejí tři dobíjecí stanice pro elektromobily

7:33 ČEZ: Podzemní garáže Národního divadla nabízejí tři dobíjecí stanice pro elektromobily

V Národním divadle můžou v jednu chvíli čerpat energii čtyři elektromobily. Původní dobíjecí stojan …